Alarm sisteminiz ne kadar düzgün çalışıyor !!!!!!

İnternet haberlerinde gördüğüm ilginç bir haberi sizlerle paylaşmak istedim. Habere göre Aydın’ da bir kuyumcu alarm sisteminin elektriği kesilerek devre dışı bırakılıp kuyumcu soyuluyor. 

Haber içeriğini göre hırsızlar kuyumcuyu soymadan önce alarm sisteminin elektriği kesip alarm mı devre dışı bırakıyor, peki elektriği kesilerek alarm sistemi kolayca devre dışı bırakılabilinir mi ?

Alarm sistemi bu kadar kolay devre dışı bırakılabilinir mi ?

Tabiki hayır alarm sistemi elektriği kesilerek devre dışı bırakılamaz, alarm sistemi içerisinde takıla olan alarm aküsü   elektrik kesintisinde alarm sisteminin çalışma devam etmesini sağlıyor, eğer akü arızalı ise elektrik kesildiğinde alarm sistemi sireni sabotaj algılayarak ötmeye başlaması gerekiyor . Siren aküsü de arızalı ise alarm devre dışı kalıyor.

Bu sebepten dolayı alarm paneli ve dış siren içerisinde takılı olan akülerin arızalanmadan mutlaka 2 senede bir değiştirilmelidir.

ALARM SİSTEMİ ÇALIŞMA TESTİ NASIL YAPILIR.

Haberdeki gibi üzücü durumlar le karşılaşmamak için mutlaka alarm sisteminizin düzgün çalıştığını kontrol edin. Bu testleri kolaylıkla kendiniz yapabilirsiniz.

1 – Alarm Paneli Akü Testi

Alarm panelinin elektrik bağlantısının yapılı olduğu sigortayı indirip bir süre bekleyerek ( Hangi sigortaya bağlı olduğunu bilmiyorsanız tüm sigortalı indirin ) Alarm sistemini tuş takımının çalışmaya devam ettiği kontrol edilmelidir. Tuş takımı ışıkları sönüyor ve dış siren ötüyor ise alarm sistemi akünüz bitmiş demektir. Tuş takımı ışıkları sönüyor ve siren ötmüyor ise siren aküsü de bitmiştir.

2- Dış siren ve alarm dedektörleri ve arama testi

Alarm sistemi kullanıcıları mutlaka alarm sistemlerini periyodik olarak kontrol etmeliler. Haftada bir yada 15 günde bir mutlaka alarm sisteminizi test edin.

Alarm sistemini kurun, çıkış süresinin bitmesini bekleyin, çıkış süresi bitince kapıyı açın yada hareket dedektörlerine görünün. Sistemi giriş süresini saymaya başladıktan sonra sürenin bitmesini bekleyin. Süre bittikten sonra dış siren çalmaya başlaması lazım, bu esnada sistemin şifresini girmeyin alarm sistemi telefon arama özelliği var ise alarm sistemi sizi arıyor mu bu şekilde kolayca sisteminizin düzgün çalışıp çalışmadığını test edebilirsiniz.

Haberin videosu

Hakkımda Ümit ÖZALP

1982 İstanbul doğumlu. 1999 yılında sektörün öncü firmalarından Senkron Güvenlik Sistemlerinde teknisyen olarak işe başladı. Şuan özel sektörde bayi eğitim ve teknik servis sorumlusu olarak görev yapmakta aynı zamanda Bilgi Teknolojileri Eğitim Kurumunda güvenlik sistemleri kursu eğitmeni

İlginizi çekebilir

Paradox Alarm Servisi

Paradox ev ve iş yeri alarm sistemi arıza ve sorunları için firmamızdan paradox alarm servisi hizmeti alabilirsiniz. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.