Dvr kayıt cihazlarına yapılan siber saldırı

Ülkemizde yaklaşık 5 ay önce kamera kayıt cihazlarına yurt dışı kaynaklı siber saldırıların başlaması ile bir çok güvenlik kamerası kullanıcısı ciddi oransa mağdur olmuş durumdadır. Saldırıya uğrayan dvr cihazın flash dosyalarına virus bulaşmakta olup olup cihazların çalışmamasına ve kapanmasına sebep olmaktadır.

İlk siber saldırı dünyanın en büyük kamera sistemi üreticilerinden biri olan dahua marka ürünlere yapılmış olup turkiyedeki bir çok neutron ( neutron marka analog dvr kayıt cihazları dahua üretimi )  dvr kayıt cihazı kullanıcısı  mağdur olmuştur.

Siber saldırılar dahua ile sınırlı kalmayıp devamında bir çok farklı marka ile devam etmiştir. Özellikle Fujitron, Hyundai, next, scsı gibi markaların üretimini sağlayan TVT firmasının ürettiği dvr kayıt cihazları saldırılardan ciddi boyutta etkilenmiştir.

Günümüzde saldırılardan etkilenen firmaların arasına yine büyük üreticilerden XM firmasının XMEYE yazılımını kullanan dvr kayıt cihazları etkilenmektedir.

DVR Kayıt cihazlarına yapılan siber saldırılardan etkilenmemek için ne gibi önlemler alınmalı

İnternete bağlı dvr kayıt cihazımızın saldırı almaması için farklı önemler alınabilir fakat bazı müşterilerimizde bununda çözüm olmadığını bire bir gördüğümüze belirtmek isterim.

  • 80 port mutlaka değiştirilmelidir
  • Veri portu ( neutron cihazlarda  34567  xmeye cihazlarda 34599 TVT cihazlarda 6036 gibi ) farklı bir port numarası verilmeli
  • Kullanıcı adı ve şifresi mutlaka  değistirilmeli

DVR Kayıt Cihazı Hacklendi İse 

Tüm bu önlemleri almamıza rağmen dvr kayıt cihazımızın hacklenme ihtimali yüksektir. Dvr cihazınız hacklenmiş ise ithalatçı firmaya dvr kayıt cihazınız tamir için göndermeniz gerekmektedir.

Hakkımda Ümit ÖZALP

1982 İstanbul doğumlu. 1999 yılında sektörün öncü firmalarından Senkron Güvenlik Sistemlerinde teknisyen olarak işe başladı. Şuan özel sektörde bayi eğitim ve teknik servis sorumlusu olarak görev yapmakta aynı zamanda Bilgi Teknolojileri Eğitim Kurumunda güvenlik sistemleri kursu eğitmeni

İlginizi çekebilir

Elegance DVR Admin Şifre Resetleme Hizmeti

Elegance marka dvr kayıt cihazı şifre resetleme, TD1004ım dvr şifre, TD1008ım dvr şifre Şifre,TD1016ım dvr …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.