Güvenlik Kamerası Mikrofon Bağlantısı

Güvenlik kamerası ses kartı bağlantısı, mikrofon nasıl bağlanır, güvenlik kamerası ses özelliği, kamera mikrofonu.

mikrofon bağlantısı

Kullanmakta olduğunuz yada satın aldığınız güvenlik kamerasında ses özelliği yok ise harici bir ses kartı takarak ortam dinlemesi yapabilirsiniz.

Farklı tipte mikrofonlar bulunmaktadır.  Güvenlik kamerası montajı yapan kişiler en çok 3 kablolu ses kartı bağlantısında sorun yaşamaktadırlar.

3 üçlü ses kartı mikrofonu bağlantısı

kamera-mikrofon-bağlantısı_

Güvenlik kamerasında ses özelliği olacak ise 4+1 cctv kablo kullanılmalıdır.

3 uçlu ses kartı üzerinde  kırmızı , siyah ve beyaz renklerde kablo bulunur.

Kırmızı : ses kartı +12 volt besleme ucu

Siyah : – 12 volt ( şase ) besleme ucu

Beyaz : Ses ucu

Uç kablolu ses kartında şase ortak kullanılmalıdır. Yukarıdaki resimde 4+1 CCTV Kablosuna mikrofon bağlantısının bağlantısı resimli olarak gösterilmektedir.

Mikrofon + ve – uçları kamera + ve – uçlarına paralel bağlanır. Şaseler ortak olduğu için sarı kabloda – uçlara paralel bağlanır. Yeşil kablo mikrofon ses ucuna bağlanır.

dvr ses bağlantısı

 

DVR Kayıt cihazı arkasına cctv kablosundan gelen sarı ve yeşil uçlarına tos kablo bağlanarak dvr ın ses girişine takılır. Tos kabloda canlı uca yeşil kablo şaseye sarı kablo bağlanmalıdır.

Hakkımda Ümit ÖZALP

1982 İstanbul doğumlu. 1999 yılında sektörün öncü firmalarından Senkron Güvenlik Sistemlerinde teknisyen olarak işe başladı. Şuan özel sektörde bayi eğitim ve teknik servis sorumlusu olarak görev yapmakta aynı zamanda Bilgi Teknolojileri Eğitim Kurumunda güvenlik sistemleri kursu eğitmeni

İlginizi çekebilir

Haikon DVR Şifre Resetleme

Haikon dvr admin şifresi, haikon yetkili servis, haikon dvr şifre sıfırlama, haikon dvr şifre resetleme, haikon dvr yönetici …

6 yorum

 1. Hocam verdiğiniz faydalı bilgi için teşekkür ederim.Yukarıdaki mikrofonun İP kamera için bağlantısını nasıl yapabilirim.Tarif ederseniz memnun olurum.Teşekkür ederim.

  • Merhaba ilginiz için teşekkür ederim.Öncelikle ip kameralarda iki farklı tipse ses özelliği olan güvenlik kamerası bulunur. Kamera üzerinde ses girişi olan modellere bu cihazı takamazsın. İp kamera üzerinde ses girişi var ise bu 3 kablolu ses kartını bağlayabilirsin. Ses kartı için kamera yanında 12 volt besleme olması lazım. ( PoE kameralarda ses kartı için besleme çekilmesi lazım.) Analog güvenlik kamerasında anlattığım gibi + 12 voltu kırmızı uca , eksi 12 voltu siyah uca bağlıyorsun. Hazır tos kablo ucunu kesip, canlı ucu yeşile, şaseyi siyaha bağlayıp tos kablo ucunu ip kameranının ses tos soketi girişine taktığın zaman kameradan ses almaya başlarsın.

 2. 16 AHD kameralı bir güvenlik sistemim var.Bu kameralara mikrofon takmak istiyorum.AHD DVR cihazımda 2 adet ses girişi bulunmaktadır.Mikrofonları 8 er adet paralel şekilde bağlayıp 2 adet ses çıkışından toplam 16 adet ses kaydı yapabilirmiyim acaba?

 3. ben çokkamera taktım ama mikrofon hiç bağlamadım bu gün müşterim kameralarda ses istiyoruz deyince yandık dedim çünkü hiç bağlamadım burada arkadaşımız çok güzel anlatmış çok teşekkür ediyorum

 4. Selamlar
  Ben de ses kartı takacam fakat uçlar sarı gri ve pembe. İçinden çıkamadım açıkçası. Hangisi ses ucu. Hangisi voltaj.
  Yardımcı olursanız sevinirim

 5. Slm Ustam verdiğiniz bilgiler gerçekten çok faydalı bir dünya yerli ustalarımıza faydanız dokunmaktadır ben mikrofon bağlantılarını aynen resimdeki şema bağlantısı gibi bağlamama rağmen ses alımında cepten seyrederkende tv sende açtığımda profesyonel matkap gürültüsü eşliğinde geliyor Ustam sorun kullandığım mikrofon modülündeymişim yoksa bilmediğim başka bir sebepmidir ancak 2 senedir kullandığım sizin resimde paylaştığınız beyaz ses uçlu olan model bu konuda yardımcı okursanız çok sevinirim saygılarımla Netay elektronik

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir