Güvenlik Kameralarında CCD ve CMOS sensör arasındaki farklar

Güvenlik Kameralarında CCD ve CMOS sensör arasındaki farklar nedir, CMOS kamera özellikleri, CCD kamera özellikleri cmos-ccd CCD ve CMOS güvenlik kameralarında bulunan görüntü sensörleridir. Bunlar ışığı elektronik sinyallere dönüştürmekten sorumludur. Ancak ikisi arasındaki farklar bulunmaktadır. Bu farklar hem görüntü kalitesini hem de kameraların fiyatlarını etkilemektedir? İşte CCD ve CMOS görüntü sensörleri arasında kısa bir karşılaştırma: CCD Sensör  İlk güvenlik kameralarında, görüntüleri analog ışık sinyallerinden dijital piksellere çevirmek için CCD sensör (ChargedCouplingDevices) kullanılmaktaydı. Bunlar, bozulma olmaksızın çipte dönüştürme sağlayan özel bir üretim işlemiyle yapılmaktadır. Bu, mükemmel görüntü sağlayan yüksek kaliteli sensörleri yaratır. Ancak bunlar özel üretim gerektirdiği için daha yeni CMOS emsallerine göre daha pahalıdır.

sony_ccd_kamera

CMOS Sensör  CMOS (Complimentary Metal OxideSemiconductor) çipleri, yükü geleneksel kablolarda hareket ettirmek için her pikselde transistör kullanmaktadır. Her piksel ayrı olarak işlem gördüğü için bu esneklik sağlamaktadır. CMOS’u yapmak için geleneksel üretim işlemleri kullanılmaktadır. Mikroçiplerin yapılmasıyla aynı şekilde yapılırlar. Bunları üretmek daha kolay olduğu için CMOS sensörleri CCD sensörlerinden daha ucuzdur.Çünkü CMOS teknolojisi CCD sensörlerden sonra gelir ve üretimi daha ucuzdur, CMOS sensörleri güvenlik kameraların fiyatlarının düşmesinin sebebidir.

cmos_ccd

Aralarındaki Fark:  En büyük fark CCD sensörlerin düşük parazitli (çizgili) yüksek kaliteli görüntüler oluşturmasıdır. CMOS görüntüleri daha parazitli olmaya meyillidir. CCD sensörleri ışığa karşı daha hassastır. CMOS sensörleri düzgün bir ışıklandırmada düşük parazitli görüntü oluşturmak için daha fazla ışığa ihtiyaç duymaktadır. Bu, CMOS sensörlerin CCD’den tamamen düşük kaliteli olduğu anlamına gelmez. CCD sensörlü güvenlik kameralarında  daha uzun süredir bulunmaktadır ve teknoloji çok daha gelişmiştir. CMOS sensörleri teknolojiyi yakalamaktadır ve sonunda çözünürlük ve kalite açısından CCD ile eşdeğer olacaktır.

Hakkımda Ümit ÖZALP

1982 İstanbul doğumlu. 1999 yılında sektörün öncü firmalarından Senkron Güvenlik Sistemlerinde teknisyen olarak işe başladı. Şuan özel sektörde bayi eğitim ve teknik servis sorumlusu olarak görev yapmakta aynı zamanda Bilgi Teknolojileri Eğitim Kurumunda güvenlik sistemleri kursu eğitmeni

İlginizi çekebilir

Elegance DVR Admin Şifre Resetleme Hizmeti

Elegance marka dvr kayıt cihazı şifre resetleme, TD1004ım dvr şifre, TD1008ım dvr şifre Şifre,TD1016ım dvr …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.