AHD Kamera

Analog güvenlik kamerası altyapısını kullanarak (  cctv kablo ) çalıştırılabilen, 720p ve 1080p çözünürlükte görüntü elde edilebilen yeni nesil AHD Güvenlik kameraları ile çok daha net bir görüntü elde edebilirsiniz.

ahd kamera

AHD Kamera fiyatları, HDCVI Kameralara daha uygun dur. Bu nedenle bir çok kamera ithalatçısı HDCVI kamera yerine AHD Teknoloji ile çalışan güvenlik kamerası ithal etmeye başlamıştır. AHD kameraların en büyük avantajı görüntü kalitesinin yüksek olması ve fiyatlarının HDCVI yada HD-SDI kameralara göre daha uygun olmasıdır. Ahd kameralar AHD Dvr kayıt cihazlarına bağlanmalıdır, aksi taktirde kameralardan görünü alınamaz.

AHD Kameralarla ilgili detaylı bilgi için AHD Kamera Nedir ? yazımızı inceleyebilirsiniz.

AHD Kamera Kurulumu

Ahd güvenlik kamera sisteminin kurulması ile analog güvenlik kamera sisteminin kurulması aynıdır. Aşağıda belirttiğim işlemleri sırası ile yaparak ahd kamera sistemini kurabilirsiniz.

1- Kamera Sistemi Keşfi :

Ahd kamera kurulumu için ilk olarak keşif yapmamız gerekir. Keşif esnasında

a ) kameraların konulacağı yer  ve kamera tipi, ( Dış ortam kamera mı, dome kamera mı , box kameramı olacak ve kameralarda gece görüş mesafesi ne olacak.)

b ) DVR kayıt cihazının yeri ve kameraların izleme monitörün konacağı nokta,

c ) DVR ile kameralar arasındaki kablo çekiş güzergahı ve tahmini kablo metrajlarını belirlenmesi gerekmektedir.

2 – Kablolama :

Ahd güvenlik kameraları 500 mt kablo mesafende çalışabilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta kablo mesafesine göre kullanılması gerekn kablo tipidir.

Mesafemiz 1- 150 mt arasında ise  kaliteli bir CCTV Kablo ( ses var ise 4+1 yok ise 2+1 ) kullanılabilir. CCTV Kablo besleme uçlarının kesitleri mutlaka 0.50 olmalıdır yokse besleme 150 metreye gitmez.

Mesafemiz 150 mt ile 500 mt arasında ise RG6-U6 anten kablosu kullanılmalıdır. Anten kablosu ile birlikte enerji kablosuz ( 2×1.5 ) kablo çekilip kamera adaptörü kameranın altına takılmalıdır.

3 – Montaj :

Kablolama işlemi bittikten sonra ilk olarak güvenlik kameralarının montajı yapılmalıdır. Kablo BNC ve power jak bağlantıları yapıldıktan sonra DVR kayıt cihazı arkasındaki kablo bnc bağlantıları yapılıp kayıt cihazına takılmalıdır.

Dvr kayıt cihazına çalıştırılmadan önce cihaz içerisine HDD takılmaldır. Kayıt cihazı çalıştırıldıktan sonra mutlaka HDD yönetim menüsüne girilip takılan disk formatlanmalıdır. HDD formatlanmaz ise dvr kayda başlamayabilir.

4 – Sisteme enerji verilmesi :

Kamera kablolarının adaptör bağlantıları yapılmadan önce mutlaka kısa devre kontrolü ölçü aleti le kamera besleme kablolarına yapılmalıdır. Kablolarda kısa devre olmaması gerekir, kısa devre var ise adaptörü yada kameraları yakabilir. Kısa devre olan uçlar kontrol edilip arıza giderildikten sonra adaptör bağlantı yapılmalıdır.

Ölçü aleti kullanımı

Sisteme enerji verildikten sonra tüm kameraların görüntüsü gelmelidir, görüntüsü gelmeyen kamera var ise bnc uç bağlantıları kontrol edilerek arıza giderilmelidir.

5 : İnternet üzerinden izleme :

Kameralardan görüntü alma işlemi bittikten sonra kayıt cihazımızın bulunduğu yerdeki modem port açma işlemleri yapılarak kamera görüntüleri internet üzerinden izlenemeye başlanılır.

DVR Kayıt cihazı network ayarlarının nasıl yapılacağını aşağıdaki konumuzu okuyarak yapabilirsiniz.

Kamera sistemlerinde görüntü nakli

Modem port açma işlemi için aşağıdaki konuları inceleyerek elinizde bulunan modem port açma işleminin nasıl yapılması gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Modem port açma 

AHD Güvenlik kamerası görüntü kalitesini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz. Ayarlardan görüntü kalitesini 720P yapmayı unutmayın.

AHD Güvenlik kameraları

ahd kameralar

AHD Kamera Kayıt Cihazları

ahd kayıt cihazı

Müşteri Hizmetleri 

08508406904 – info@genesisguvenlik.com

Hakkımda Ümit ÖZALP

1982 İstanbul doğumlu. 1999 yılında sektörün öncü firmalarından Senkron Güvenlik Sistemlerinde teknisyen olarak işe başladı. Şuan özel sektörde bayi eğitim ve teknik servis sorumlusu olarak görev yapmakta aynı zamanda Bilgi Teknolojileri Eğitim Kurumunda güvenlik sistemleri kursu eğitmeni

İlginizi çekebilir

Elegance DVR Admin Şifre Resetleme Hizmeti

Elegance marka dvr kayıt cihazı şifre resetleme, TD1004ım dvr şifre, TD1008ım dvr şifre Şifre,TD1016ım dvr …

Bir yorum

  1. Merhabalar verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
    http://www.mersinakustikguvenlik.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.