Alarm Gözlem İstasyonu Nedir, Ne İşe Yarar

Alarm gözlem merkezi, alarm çağrı istasyonu, alarm izleme, alarm çağrı merkezi ne işe yarar.

alarm-gözlem-merkezi

Evinizde yada iş yerinizde kurulu olan alarm sistemlerinin kesintisiz olarak 7/24 alarm sinyalleri bildirdiği merkezdir. Alarm gözlem istasyonları  içişleri bakanlığı tarafından düzenli olarak denetlenir ve alarm gözlem merkezleri özel güvenlik yasasına tabidir, görevleri sadece alarmları takip edip kayıt altına almaz aynı zamanda size ve gelen alarmın türüne göre ilgili kolluk kuvvetlerini en kısa sürede ev veya iş yerinize yönlendirir.

Örnek verecek olursak, alarm sisteminizden hırsızlık alarmı gelirse size ve size en yakın kolluk kuvvetlerine, yangın alarmı gelirse itfaiye birliklerine haber verir. Alarm paneli tuş takımı üzerinde acil durum tuşları var ise  oluşan acil durumlarda gelen alarmın türüne göre polis, itfaiye veya sağlık ekipleri hemen olay yerine intikal etmesi sağlanır. 

Alarm gözlem merkezinin bir diğer görevi de sistem açılış kapanış takibi yapmaktır. Bu hizmet sayesinde iş yerinizin kaçta açılıp kaçta kapandığı sizlere aylık yada günlük bazda rapor olarak verilir. Yada giriş çıkış takibi yapılması seçilirse, iş yerinizin açılması gereken saatte açılmaması yada kapanması gereken saatte kapanmaması durumunda sizlere telefon ile bilgi verilmektedir.

Alarm merkezine bağlı panellere tehdit kodu tanımlanarak, sistemi tehdit altında bu kodla iptal ettiğinizde gözlem istasyonuna tehdit altında açıldı bilgisi gider, gözlem merkezi operatörü durumu en yakın kolluk kuvvetine haber verir.

Günümüzde alarm gözlem merkezi dendiği zaman aklımıza ilk olarak pronet gelmektedir. Günümüzde satılmakta olan alarm panellerinin hepsinde gözlem istasyonu bağlantısı yapılabilme özelliği vardır. Sektörde pronet gibi kiralama sistemi yapıp kendi gözlem istasyonun bağlantısı yapan firmaların dışında dışında sadece gözlem hizmeti veren yıllık ücret karşılığı alarm izleme hizmeti yapan firmalarda bulun maktadır.

ACCOUNT Alarm Takip Merkezi 

Hakkımda Ümit ÖZALP

1982 İstanbul doğumlu. 1999 yılında sektörün öncü firmalarından Senkron Güvenlik Sistemlerinde teknisyen olarak işe başladı. Şuan özel sektörde bayi eğitim ve teknik servis sorumlusu olarak görev yapmakta aynı zamanda Bilgi Teknolojileri Eğitim Kurumunda güvenlik sistemleri kursu eğitmeni

İlginizi çekebilir

Merter alarm servisi

Yaşamakta olduğunuz alarm sistemi arıza ve sorunları için firmamızdan Merter alarm servisi hizmeti alabilirsiniz. Firmamız bir çok farklı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.