Alarm Panellerinde Telefon Hattı Bağlantısı

Bir çok kişinin takıldığı noktalardan biridir alarm panellerinde telefon hattı bağlantısı, bu konumuzda telefon hattı bağlantısını anlatıcaz.

Alarm kontrol panellerinde alarm kontrol merkezi arama özelliği bulunmaktadır. Bazı panellerde aynı zamanda müşteri telefonlarınıda arama özelliği vardır. Eğer panelimizde sadece alarm kontrol merkezi arama özelliği var ise harici telefon arama modülü takarak müşteri telefonlarını arattırabiliriz.

Örnek verecek olursan Paradox SP XXXX serisi alarm panellerinde alarm gözlem merkezi arama özelliği bulunur. Müşteri telefonları arattırılacaksa panel üzerine VDMP3 telefon arama modülü takılmalıdır.

Tüm alarm panellerinde telefon hattı giriş ve çıkış klemensleri bulunur. Giriş ve çıkış olmasının amacı, panel alarm  durumunda hattı öncelikli olarak kendisinin kullanması içindir. Panel arama yapacağı esnada hat başka bir telefon tarafından kullanılıyorsa, kullanımda olan hattı kapatarak arama görevini başlatır. Arama görevi bittiğinde , hattı çıkışa geri verir. Hat üzerinde ADSL bulunuyorsa alarm paneline hat bağlantısı adsl splitter telefon çıkışından verilmelidir.Hat splitter çıkışından verilmez ise hattaki gürültüden dolayı panel gözlem istasyonu haberleşmesinde sorunlar yaşanabilir.

panel_telefon_hatti_baglantisi

Alarm panellerinde sabit telefon hattı dışında telefon santral dahili hattı da kullanılabilir. Dikkat edilmesi gereken nokta panele dahili hat bağlandıysa aranacak numaradan önce hat alım numarası ve iki adet boşluk bırakılması gerekmektedir. Hat alma numarasından sonra boşluk bırakılmaz ise panel arama yapmaz. Boşluk bırakılmasının amacı santral hat alma komutundan sonra dış hattı kullanıma  2 saniye sonra verir.

Örnek: Panele bağladığımız telefon santralinden 9 ile hat alınıyor.

Telefon programlaması yapılırken  9 – boşluk ( bekle ) komutu – boşluk ( bekle ) komutu- telefon numarası –    şeklinde girilmelidir.

 

Hakkımda Ümit ÖZALP

1982 İstanbul doğumlu. 1999 yılında sektörün öncü firmalarından Senkron Güvenlik Sistemlerinde teknisyen olarak işe başladı. Şuan özel sektörde bayi eğitim ve teknik servis sorumlusu olarak görev yapmakta aynı zamanda Bilgi Teknolojileri Eğitim Kurumunda güvenlik sistemleri kursu eğitmeni

İlginizi çekebilir

Merter alarm servisi

Yaşamakta olduğunuz alarm sistemi arıza ve sorunları için firmamızdan Merter alarm servisi hizmeti alabilirsiniz. Firmamız bir çok farklı …

7 yorum

 1. Merhaba ümit bey bende bu alarım işine yeni başlayacam. Fakat bilmediğim konular var. Pardox alarm kontrol panelinde, ring tip -telefon şebekesinin girişi ve R-1 T-1 çıkış olan dahili telefonlara giden telefon hattını bağladım. Alarımıkurdum pırlardan hareketini sağlattırdım fakat telefonların hiçbiri çalmadı. Uyarı vermesi telefonların çalmasını nasıl sağlayabilirim. Yardımlarınız için teşekkürler.
  Sezgin

  • Dahili hat kullanıyorsanız alarm sistemi telefon programını yaparken santralden hat alma komut numarasını telefon numarasından önce tuşlamanız gerekmektedir. Örnek verecek olursak 9 ile hat alınıyorsa önce 9 devamında numarayı yazmalısınız.

 2. Merhaba , evimde kullandığım alarm sisteminde telefonla cep telefonu arama özelliği var.

  kablo tv kullanıyorım.

  telefon hattı talebim oldu ilgili şirketten.

  modemin arkasına bağlanacak şekilde bir telefon hattı tahsisi olacağını ifade ettiler.

  kullandığım alarm sistemi bunu destekleyecekmidir ? yoksa türk telekomdan klasik usül bir hat mı almalıyım ?

  • Merhaba bahsettiğiniz modem üzerinden verilen hatlar ile çalışan bir çok alarm sistemi var. Bazı panellerde sadece çalışmamazlık yaptı. Denemeniz lazım.

   • İyi günler.yeni taşınacağım bir sitede guvenlik zaafiyeti nedeni ile tel ulaşımlı kapı alarmı taktırmak istiyorum.telefon hattı kullanmak istemiyorum.turkcell superonline internet aboneliği almak istiyorum.en uygun şekilde bu hizmeti nasıl alabiliriz yardımcı olabilirmisiniz??

    • Merhaba alarm sistemi kurulacağı noktada sabit hat yok ise GSM arama modülü kullanılarak alarm paneline arama yaptırılabilir. Superonline firması modem üzerinden telefon hattı sağlayabilir, bu hat ile alarm sistemine arama yaptırabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta elektrikler gidince modem kapanacağı için sabit hattınız çalışmaz.

 3. Merhaba 2 yıldır ev alarmı kullanıyorum , son 1 aydır geceleri telefonları aramaya başladı , ilginç olan bunu her gece değilde ara sıra yapıyor sebebi ne olabilir. Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.