Alarm Sistemi Arıza ve Bakım

Ev yada iş yerlerinizde kurulu olan alarm sistemlerinde yaşamakta olduğunuz arıza ve sorunları tespit ederek en kısa süre içerisinde gidermeniz gerekmektedir, alarm sistemindeki arıza durumu giderilmez ise sistemde yanlış alarmlar ve hırsızlık durumunda çalışmama gibi ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Alarm Sistemi Arıza Tespiti

Profesyonel alarm sistemlerinde arıza görme menüsü bulunmaktadır. Sisteme bağlı tuş takımından alarm sisteminizde arıza olup olmadığını ve arıza var ise, arızanın sebebini görebilirsiniz. Arıza durumun görebilmeniz için şifre cihazından arıza gösterme komutunu girmeniz gerekmektedir. Farklı alarm sistemi markalarına ait arıza görme işlemleri içi aşağıdaki linkleri tıklayarak alarm sistemi arıza görme işlemlerinin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Paradox alarm arıza tespiti

DSC alarm arıza tespiti

Wisetech alarm arıza tespiti

Jablotron alarm arıza tespiti

Crow alarm arıza tespiti

Teknim alarm arıza tespiti

Fujitron alarm arıza tespiti

Opax alarm arıza tespiti

Alarm Sistemi Bakımı Nasıl Yapılır

Alarm sisteminizde sorun yaşamak istemiyorsanız belli aralıklarla bakımını yaptırmanız gerekmektedir. Alarm bakım işlemini kendinizde yapabilirsiniz. Alarm sisteminizde yapmanız gereken bakım işlemleri

1- Elektrik kesintilerinde alarm sisteminin çalışmaya devam edebilmesi için içerinde akü bulunur. Bu akü sık elektrik kesintilerinin olduğu yerlerde yılda 1, elektrik kesintilerinin az olduğu yerlerde iki yılda bir değiştirilmesi gerekmektedir. İki yıldan fazla çalışan akülerde bulunur fakat akü ne kadar iyi ise elektrik kesintisinde panel daha fazla süre çalışmaya devam eder.

Örnek verecek olursak 1 yıllık bir akü elektrik kesintisinde paneli 24 saat ( panele bağlı elman sayısına göre ) çalıştırıyor ise, 3 yıllık bir akü 6 saat çalıştır, ve bu süre zamanla  düşer.

Elektrik kesintisinde akünüz kısa bir süre sonra bitiyor ise akünüzü değiştirmeniz gerekmektedir.

Alarm paneli akü fiyatları

Alarm paneli aküsü tamamen biterse tekrar şarz olmayabilir, böyle bir durumda panel akü arızası vermeye başlar.

2- Alarm sistemine bağlı harici sirenin ötüp ötmediğini en az ayda bir kere alarm sisteminizi çaldırarak kontrol etmeniz gerekmektedir. Alarm sistemlerinde siren arızası olduğunda panel size bunu göstermez, sisrenizi mutlaka ayda bir test edin. Siren içerisine takılı olan pil yada akünün belli aralıklarla değişmesi gerekmektedir .

3- Alarm sistemi telefon araması yapıp yapmadığını belli aralıklarla test etmeniz gerekmektedir. Panele bağlı telefon hattı bazen faturaların ödenmesi unutulunca aramaya kapanabiliyor, böyle bir durumda panel arama yapamaz. Panele bağlı telefon hattı herhangi bir sebepten dolayı çalışmaz ise panel tuş takımında arıza durumu uyarısı vermeye başlayacaktır.

4- Kablosuz alarm sistemlerinde sistemde takılı bulunan alarm dedektörlerinin pilleri belli aralıklarla değişmesi gerekmektedir. Bu süre alarm dedektörü içerine takılı olan pilin tipine göre değişir. Kablosuz dedektör pili birmeye yaklaşınca alarm sistemi tuş takımında arıza göstererek sizi uyarır.

Yaptığınız kontrol sonunda bir arıza durumu var ise teknik servis ekibine ulaşarak gerekli arızanın giderilmesi sağlayabilirsiniz.

Alarm sistemini kuran kişi yada firmaya ulaşamazsanız, yada firmadan memnun değil iseniz İstanbul içi alarm sistemi servis ve bakım hizmeti için firmamızdan hizmet alabilirsiniz.

Müşteri Hizmetleri 

08508404684    –  info@genesisguvenlik.com

Hakkımda Ümit ÖZALP

1982 İstanbul doğumlu. 1999 yılında sektörün öncü firmalarından Senkron Güvenlik Sistemlerinde teknisyen olarak işe başladı. Şuan özel sektörde bayi eğitim ve teknik servis sorumlusu olarak görev yapmakta aynı zamanda Bilgi Teknolojileri Eğitim Kurumunda güvenlik sistemleri kursu eğitmeni

İlginizi çekebilir

Paradox Alarm Servisi

Paradox ev ve iş yeri alarm sistemi arıza ve sorunları için firmamızdan paradox alarm servisi hizmeti alabilirsiniz. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.