Bakıcı İzleme Kamerası Önerileri

Merhaba bugünkü yazımızda bebek izleme için kamera sistemi önerisinde bulunucam. Çocuklarımız bu hayattaki en değerli varlıklarımız, çalışan ebeveynler için kamera sistemi ile çocuklarını nerede olurlarsa olsunlar cep telefonundan yada bilgisayardan izlemek mümkün fakat hangi ürünleri kullanmalı bu konuda bazı bilgiler vericez.

  • Günümüzde kullanılmakta olan üç farklı güvenlik kamera sistemi bulunmaktadır.

1 – Analog cctv sistemleri : Analog güvenlik kamerası ve dvr kayıt cihazı ile oluşturulan sistemlerdir. Görüntü kalitesi ip kamera ile kıyaslandığında vasattır.

cctv_sistemi

Analog güvenlik kameraları görüntü kayıtlarını dvr kayıt cihazları içerisine takılan diske yapmaktadır. Disk kapasitesi ne kadar yüksek ise dvr kayıt cihazlarının kameraları kaydettiği gün sayısı fazla olur. Örnek verecek olursak 4 kameralı bir sistemde 500 GB HDD ile 15 gün kayıt alınabiliyorsa 1 TB HDD ile 30 gün kayıt alınabilir. Bu rakamlar sabit değildir. Dvr kayıt formatı ve kameraların kayıt çözürlüğü önemlidir.

2- HDCVI  yada HD-SDI kamera sistemleri : HD Görüntü kalitesine sahip analog cctv sstemi alt yapısını kullanan kamera sistemleridir. Sistemde kullanılan kameralardan 720p yada 1080p görüntü kalitesi alınır, bu sayede tüm detayları yakalamak mümkündür.Kurulum maliyeti analog güvenlik kamera sistemine göre yüksektir. HDCVI kamera sisteminin en büyük avantajı alt yapıda hiç bir değişikli yapılmadan analog kameralar sökülüp HDCVI kameralar kullanılabilir.

hdcvi_cctv_sistemleri

HDCVI güvenlik kameraları görüntü kayıtlarını hdcvı dvr kayıt cihazları içerisine takılan diske yapmaktadır. Disk kapasitesi ne kadar yüksek ise dvr kayıt cihazlarının kameraları kaydettiği gün sayısı fazla olur. Burada dikkat edilmesi gereken nokta kamera görüntü kalitesi 720p hada 1080P çözünürlüğünde olduğu için hdd içerisinde fazla yer kaplar. 4 kameralı HDCVI kamera sisteminde  1 TB HDD ile 6 günlük

3- İp kamera sistemleri : Network altyapısı ile çalışan HD görüntü kalitesine sahip sistemlerdir. Kurulum maliyeti analog güvenlik kamera sistemine göre yüksek, HDCVI sistemlerle aynı rakamlara kurdurulur.

ip_kamera_tak_çalıştır_set

Son zamanlarda 4 kameralı NVR set  satışı yaygınlaşmıştır. Bu setler içerisinden çıkan 4 adet kamerayı evinizin çocuk odası, mutfak, oturma odası ve koridora taktığınızda bebeğinizi ve bakıcınızı izlemeniz için yeterli olacaktır. NVR setlerin tak çalıştır olması sayesinde kurulum aşamasında ciddi bir montaj bilgisine gerek olmadan kurulumu rahatlıkla kullanıcı tarafından yapılabilmektedir. Kurulum esnasında ve modem ayarları için ürünleri satın aldığınız firmadan teknik destek almanız gerekebilir, bu nedenle ip kameraları güvenilir teknik destek hizmeti sağlayacak bir firmadan almanızı tavsiye ederim.

Hareketli ip kameralar : Sağa – sola ve aşağı yukarı hareket özelliğine sahip tek başlarına kullanılabilen network alt yapısıyla çalışıp kablosuz özelliğe sahip kamera tipidir. Özellikle bakıcı izlemede tercih edilmektedir. Bu tip kameraların kayıtları bir bilgisayara kurulan cms yazılımı ile yapılabilmektedir. Dez avantajı bilgisayar yada bilgisayara kurulu cms programı kapalı ise kameralar kayıt yapmaz.

ip-103-cenova-ip-kamera

Resimde görülen kamera 380 tvl çözünürlüğe sahip gece görüş özellikli Ceneva İP-103 hareketli ip kameradır. Görüntü kalitesi çok tatmin edici değildir. Wireless özelliği sayesinde kablosuz olarak çalışmaktadır. İp-103 ip kamera incelemesine göz atabilirsiniz.

Benim sizlere önerim 720p görüntü çözünürlüğe sahip Neutron AK 4200 ip kamera dır. Yaptığım testlerde kamera görüntüsü ip-103 tarzı basit hareketli ip kameralara göre çok kalitedir, tabiki fiyat olarak da pahalıdır.

neutron_ak-4200_ip_kamera_0

Bana göre bu tip kameraların tek dezavantajı bilgisayara kaydetmesidir. İp kamera teknolojisi geliştikçe onvif destekle NVR kayıt cihazlarına kayıt yapabilen hareketli kameralarda üretilmeye başlanmıştır. İlerki yazılarımızda bu ürünlerinde tanıtımını yapma imkanı bulacaz.

3 farklı sistemde de kamera görüntülerini cep telefonundan ya bilgisayar üzerinden izleme imkanımız vardır.

Bakıcı izlemek için gizli kamera kullanımı :

Açıkçası tavsiye etmediğim bir çözüm  dür gizli kamera sistemi. Kişinin özel yaşam alanı sayılabileceği gibi bakıcının izlendiğinden haberdar olması işini daha özenli yapması gerektiğinin bilincine varmasını sağlamaktadır. Aksine kendisinin gizli kamera ile izlendiğini farketmesi durumunda olumsuz yasal süreçlere sebep olabilir, hukuki bir sorunla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Müşteri Hizmetleri 

08508406904 – info@genesisguvenlik.com

Hakkımda Ümit ÖZALP

1982 İstanbul doğumlu. 1999 yılında sektörün öncü firmalarından Senkron Güvenlik Sistemlerinde teknisyen olarak işe başladı. Şuan özel sektörde bayi eğitim ve teknik servis sorumlusu olarak görev yapmakta aynı zamanda Bilgi Teknolojileri Eğitim Kurumunda güvenlik sistemleri kursu eğitmeni

İlginizi çekebilir

Elegance DVR Admin Şifre Resetleme Hizmeti

Elegance marka dvr kayıt cihazı şifre resetleme, TD1004ım dvr şifre, TD1008ım dvr şifre Şifre,TD1016ım dvr …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.