CCD Nedir, Ne İşe Yarar

sony_ccd

CCD (charge coupled device)

 CCD (yük bağlaşımlı görüntü elemanı) basitçe açıklarsak ışık sinyalini elektrik sinyaline çeviren devre elemanlarıdır. Güvenlik kameralarda iki farklı görüntü algılayıcısı (sensörü) kullanılmaktadır, CCD  (charged coupled device) ve CMOS (complementory metal oxide semiconductor). CCD algılayıcılar özellikle kamera endüstrisi için geliştirilmiş teknolojiyi kullanarak üretilirken CMOS algılayıcılar bilgisayarlarda kullanılan devreleri üretmek için kullanılan teknolojiyi kullanarak üretilirler. Günümüzün yüksek kaliteli kameraları genellikle CCD algılayıcılar kullanmaktadır.

sony_ccd_kamera

 Sony CCD Board

cmos_ccd

CMOS CCD Board

Yakın zamana kadar CMOS CCD kameralardan kaliteli görüntü almak mümkün değildi. Gelişen teknoloji ile Cmos kameraların görüntü kalitesi yüksek derece yükseldi ve içerisinde bulunan IR CUT  filtre sayesine başarılı bir gece görüntüsü elde edilmektedir.

ır_cut

 

IR CUT Filtre 

Hakkımda Ümit ÖZALP

1982 İstanbul doğumlu. 1999 yılında sektörün öncü firmalarından Senkron Güvenlik Sistemlerinde teknisyen olarak işe başladı. Şuan özel sektörde bayi eğitim ve teknik servis sorumlusu olarak görev yapmakta aynı zamanda Bilgi Teknolojileri Eğitim Kurumunda güvenlik sistemleri kursu eğitmeni

İlginizi çekebilir

Elegance DVR Admin Şifre Resetleme Hizmeti

Elegance marka dvr kayıt cihazı şifre resetleme, TD1004ım dvr şifre, TD1008ım dvr şifre Şifre,TD1016ım dvr …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.