CCTV Sistemi (Kamera sistemi) Nedir

cctv sistemi nedircctv sistemlerielektronik güvenlikgüvenlik sistemlerikamera sistemi nedir

CCTV_logo

CCTV; İngilizce “Closed Circuit Television” kelimelerinin ilk harflerinden oluşmuş teknik bir terimdir. Türkçeye çevirirsek, Kapalı Devre Televizyon Sistemi anlamına gelir.

Klasik televizyon sisteminde görüntü ve ses sinyali bir merkezden pek çok kişiye açık olarak gönderilir. Kişiler alıcıları vasıtasıyla ( televizyon anteni – uydu alıcı – karasal alıcı, internet tv vb ) bu sinyalleri alır görüntüleri uzaktan izler sesleri dinler.

CCTV sistemi ise  lokal bir alanda yada internet üzerinden, sadece ilgili kişilere görüntü ve ses izleme yetkisine izin veren sistemdir. Daha çok güvenlik nedeniyle uygulanır.

Sistemlerin 4 ana bileşeni vardır;

1- Görüntü sinyalinin alınması:  Bu işlem için güvenlik kameraları kullanılmaktadır. Birbirinden farklı şekle ve özelliğe sahip farklı kamera çeşitleri bulunmaktadır.

2- Görüntü sinyalinin taşınması:  Video sinyalinin kameradan kayıt cihazına kadar taşınması için kamera ile kayıt cihazı arasına mesafeye göre  cctv kablo, koaksiyel kablo, fiber optik kablo, kablosuz alıcı verici üniteler veya link sistemi ile yapılabilir.

3- Görüntülerin inlenilebilmesi ve kayıt edilmesi: Kameraların ekrandan izlenilebilmesi ve kayıt edilebilmesi için iki farklı sistem kullanılabilir.

a) DVR Kayıt kartı : Bilgisayarların PCI slotlarına takılarak görüntü alma ve kayıt işlemi yapar.

b) DVR Kayıt cihazı : Video çıkışlarına bağlanan monitör yada tv sayesinde izleme ve içerisine takılan Hdd ye kayıt yapar.

4- Görüntü nakli: Sisteme bağlana görüntülerin bilgisay ar yada cep telefonu aracılığıyla izlenmesi sağlanır.İki farklı aşamadan oluşur.

1.aşama yerel ağdan izleme : DVR kayıt cihazının takılı bulunduğu ağa göre ip ayarları yapılarak yerel network ağı üzerinden izlenmeye başlanır.

2.aşama internet üzerinden izleme: Modem port yönlendirmeleri yapılarak görüntüler internet üzerinden izlenmeye başlanır.

Müşteri Hizmetleri 

08508406904 – info@genesisguvenlik.com

Hakkımda Ümit ÖZALP

1982 İstanbul doğumlu. 1999 yılında sektörün öncü firmalarından Senkron Güvenlik Sistemlerinde teknisyen olarak işe başladı. Şuan özel sektörde bayi eğitim ve teknik servis sorumlusu olarak görev yapmakta aynı zamanda Bilgi Teknolojileri Eğitim Kurumunda güvenlik sistemleri kursu eğitmeni

İlginizi çekebilir

Elegance DVR Admin Şifre Resetleme Hizmeti

Elegance marka dvr kayıt cihazı şifre resetleme, TD1004ım dvr şifre, TD1008ım dvr şifre Şifre,TD1016ım dvr …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.