Gece Görüşlü ( IR ) Kamera Nedir ?

Güvenlik kamerası, ir kamera, gece görüşlü kamera, infrared kamera

ir_kamera_nedir

Infrared yani kızıl ötesi ışınlar kullanarak, karanlık ortamlarda görüntü elde sağlamaya yarayan güvenlik kameralarına IR veya gece görüş kameraları denir.

infrared_kamera_

Nasıl Çalışır ?

Güvenlik kameralarında bir cismin görünebilmesi için en önemli ihtiyaç ışıktır. Sanılanın aksine gece görüş kameraları da diğer kameralar gibi ışık olmadan cismi görüntüleyemez fakat gece görüş kameralarının ışığı insan gözü ile algılanamadığından ışıksız görüntü sağladığı zannedilir . IR kameralar en önemli ihtiyaç olan ışığı üzerinde bulunan IR ledler sayesinde karşılar. Üzerindeki ışık algılayıcı sensörler sayesinde ışığın belli bir seviyenin altına indiği ortamlarda, IR aydınlatma ledleri devreye girer. Karanlık ortamda cisimlerin üzerine kızılötesi ışınlar gönderir. Cisimlerden yansıyan ışınlar kamera tarafından görüntüye çevrilir ve monitöre aktarılır. IR kameralarda kaliteli görüntü elde etmek için doğru lens seçilmelidir. Görüntülenecek bir alan veya cisim, uzakta veya yakında olabilir. Bu nedenle, IR kamera satın almadan önce nerede kullanılacağı belirlenmiş olmalıdır.

IR Kameralarda gece siyah beyaz gündüz ise renkli görüntü elde edilebilir. 

Gece görüş kameraları, IR aydınlatma ledlerini çalıştırmak için ayrıca enerji gereksinimi duyar. Bu nedenle IR özelliği olmayan bir güvenlik kamerasına göre daha fazla enerji harcarlar. Bu kameraların kullanıldığı sistemlerde adaptör seçimi, IR kameraların fazladan enerji ihtiyacı göz önüne alınarak yapılmalıdır.

Genel olarak IR kameralarda ışıksız bir ortamda kaliteli görüntü elde etmek için;

1-      Cisimden yansıyan ışınları algılayan CCD Sensor (resim algılayıcı) hassasiyetine,

2-      Işık gece belirli bir seviyenin altına düştüğünde, sensör tarafından devreye alınan kızılötesi ledlerin aydınlatma kapasitesine

3-      Görüntülenecek nesnenin uzaklığına göre lensin seçimine,

4-      Gönderilen ışığı yansıtacak olan cismin özelliğine bağlıdır.

Son maddeyi açıklamak gerekirse, gönderilen ışığı yansıtan cisimlere örnek olarak toprağı verelim. Toprak, gönderilen ışığı yansıtmaz aksine emer. Metal cisimler ve beton cismi çok iyi derecede yansıtır. Kameraya gelen görüntü çok kalitelidir. İnsan ve hayvanlar ise ışığı orta seviyede yansıtır. Görüntü çok kaliteli olmaz ama rahatlıkla seçilebilir.

Müşteri Hizmetleri 

08508406904 – info@genesisguvenlik.com

Hakkımda Ümit ÖZALP

1982 İstanbul doğumlu. 1999 yılında sektörün öncü firmalarından Senkron Güvenlik Sistemlerinde teknisyen olarak işe başladı. Şuan özel sektörde bayi eğitim ve teknik servis sorumlusu olarak görev yapmakta aynı zamanda Bilgi Teknolojileri Eğitim Kurumunda güvenlik sistemleri kursu eğitmeni

İlginizi çekebilir

Elegance DVR Admin Şifre Resetleme Hizmeti

Elegance marka dvr kayıt cihazı şifre resetleme, TD1004ım dvr şifre, TD1008ım dvr şifre Şifre,TD1016ım dvr …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.