İp Kamera Sistemi Kurulumu Nasıl Yapılır

İp kamera sistemleri, ip kamera kurulumu, ip kamera sistemi  izleme ayarları, nvr kayıt cihazı, network kayıt cihazları, ip kamera fiyatları

WGSW-24040HPx-7_L

Elektronik güvenlik sistemlerinde son zamanlarda analog güvenlik kamerası yerine ip güvenlik kameraları tercih edilmeye başlanmıştır, bunda en büyük etken görüntü kalitesinin analog kameralara göre çok daha kaliteli olmasıdır.

İp kamera sisteminde alt yapı oluşturulması 

Sistemler network alt yapısıyla çalışmaktadır, bu nedenle kameranın çalışabilmesi için  switch ile  kamera arasına network kablosu çekilmelidir. İp kamera sistemlerinde yüksek veri transferi için Gigabit switch kullanılmalı network kablosu CAT 6 olmalıdır. Cat 6 kablo ile 150 mt ye kadar ( kablo kalitesine göre değişir kesin değildir) ip kamera çalıştırılabilir. Mesafe daha fazla ise alt yapı fiber optik sistem olarak oluşturulmalıdır.Kamera ile  switch arasına fiber kablo çekilip ,fiber kablo network dönüştürücüler kullanılmalıdır. İp kamera beslemesi için kamera yanında ekstra bir besleme kablosu çekilmeli yada kamerada POE ( power over ) desteği var ise power over  switch kullanılarak kamera beslemesi network kablosu üzerinden verilebilir. Uzun mesafelerde poe  switch yerine kamera altına takılacak bir adaptör ile kamera beslenmelidir.

ip_kamera_bağlantısı

İp kameraların çalıştırılması ve network ayarları 

Sisteminizde kullandığımız ip kameraların montajı yapılmadan önce ağ ayarlarının yapılması gerekmektedir. İp kameralarda fabrikasyon ip adresi bulunur yada üretici firma kameraya fabrikasyon ip adresi atamak yerine kameranın DHCP ( otomatik ip adresi alma ) özelliğini aktif etmiştir, bu sayede ip kameraya network kablosu takıldığında bağlı olduğu ağda boş bir ip adresi bulup ip adresini kendisi ayarlar.

ip kamera kurulumu kursuKamera ip adresi bulunması ;

İp kamera sabit bir ip adresi ile gelmiş ise  yada kamera ip adresini otomatik alıyor ise kamera içerisinden çıkan ip bulucu program ile kamera ip adresi tespit edilebilir yada bulunan ip adresi yenide ayarlanabilir. Satılan her ip kamera ile birlikte o kameranın ip adresini bulabilecek bir yazılım kamera içerisindeki cd de vardır.

İp kamera bulma programı

ip_bulma_programı

İp adresi bulunan kamera, bağlantısını yaptığınız network ağı ile aynı ip ayarlarında değil ise program sayesinde kameranın ip adresini kendi ağ yapınıza uygun hale getirmeniz gerekir. İp kamera ip adresini otomatik alıyorsa mutlaka kamera web arayüzünden ayarlarına girip ip adresini sabitlememiz gerekir. İp adresi sabitlenmez ise kamera enerjisi kesilip tekrar geldiğinde yada takılı olduğu  switch kapanıp açıldığında kamera farklı bir ip adresi alabilir.

İp kameraların NVR kayıt Cihazına Tanıtılması 

İp kameralarımızı web arayüzünden, ip kamera yazılımından ve NVR Kayıt cihazlarından izlemeyebiliriz. Kameraların kayıtlarını web arayüzü yada program ile izleme yaptığımız bilgisayara yada NVR kayıt cihazı içerisine taktığımız HDD ye yaptırabilir.

Nvr kayıt cihazlarında ip kamera tanıtılması için menü seçeneği bulunuz. Bu menü seçeneğine girdiğimizde el kamera ip adresi, kullanıcı adı ve şifresi girilerek eklenebilir yada arama özelliği ile ağdaki ip kamera bulunup eklenebilir. Eğer kameramız ONVİF ise aramada görülmüyebilir bu nedenle el ile eklememiz gerekmektedir.

İp kamera test monitörü fiyatları

İp kameralarımızın network ayarları yapıldıktan sonra ip kameraların montajı ve bağlantıları yapılmalıdır. Tüm kamera montaj ve bağlantıları bittikten sonra NVR kayıt cihazı ip kamera bulma ve ekleme menüsüne girilir.

nvr kayıt cihazı ayarları

Girilen menüde Search seçeneğine basılarak ağ da çalışan ip kameralar bulunur. İp kameralar seçilerek istenilen görüntü kanallarına aktarılır. İp kamera eklenirken kameranın kullanıcı adı ve şifresi bilinmelidir. OnVif özellikli nvr kayıt cihazlarında ip kamera otomatik eklendiğinde sistem kullanıcı adı ve şifresinin default değer olarak admin admin alır. Kameranın kullanıcı adı ve şifresi farklı ise düzeltilmelidir yoksa kamera görüntüsü gelmez.

NVR Kayıt cihazımı, ip kamera izleme programımı ?

Hatırlarsanız dvr kayıt cihazlarından önce bilgisayarlara takılan dvr kartlar vardı. Bilgisayar etkenli arızalardan dolayı bu teknoloji şu anda kullanılmamakta. Aynı etkenler göz önüne alınırsa NVR kayıt cihazları bilgisayarlara kurulan ip kamera bulma programlarından çok daha verimli çalışmaktadır. İp kamera programlarında yine bilgisayarın sürekli açık olması gerekmektedir , bu iş için özel bir bilgisayar kullanılacak ise sıkıntı yaşamazsınız fakat mevcut bir bilgisayarınız ip kamera izleme ve kayıt için kullanacaksanız sıkıntılar yaşanacaktır.

NVMS-1000

Şahsi tavsiyem ip kamera sisteminizde kayıt ve izleme için NVR cihazları kullanmanızdır.

İp kamera sisteminin kurulumu ; 

 1. Sistemin kablo alt yapısı CAT6 kablo ile oluşturulur. Kameralar ile switch arasına network kablo çekilir. Nvr kullanılacaksa switch ile nvr arasınada network kablo çekilmesi gerekir. Kamera beslemesi ne şekilde yapılacağı önemlidir. Kamera beslemesi network kablo üzerinden yapılacak ise sistemde kullanılacak switch POE ( power over ) özellikli olmalı ve ip kameralarda POE ( power over ) desteği olması gerekir. Poe kullanılmıyacak ise kameralara besleme kablosuda çekilmesi gerekir.Mesafe çok uzun ise kameralar altlarına takılacak adaptör ile çalıştırılmalıdır. Mesafeler kısa ise  merkezden adaptör ile beslenebilir.poe_swich
 2. İp kameralar montajı yapılmadan önce tek tek kameraların takılacağı network ağına göre ip ayarlarının yapılaması gerekir. Kameraların network ayarlarını yapabilmemiz için yanımızda bir laptop götürmemiz gerekir. Kamera çalıştırıldıktan sonra bilgisayara kurulan ip bulma programı ile kameranın ip adresi bulunup sabitlenmelidir. Kameraların ip adreslerini üzerine yazarsanız ayar yaparken yada arıza durumunda daha rahat müdahale edebilirsiniz.Kameranın ip adresini bulduktan sonra tarayıcınıza ip adresini yazarak kameranın ayarlarına girip tüm ayarlarını yapabilirsiniz. İp adresinin ayarladığımız kameranın montajını yapabiliriz.ip_kamera_ayar
 3. Tüm kameraların ayarları bittiğinde kameraları izleyeceğimiz nvr yada ip kamera izleme programınını ayarlarını yapmamız gerekir.

NVR Kayıt cihazı kullanılacak ise ilk olarak nvr cihazımızın network ayarlarına girerek ip adresi  ayarlarını yapmalıyız. Nvr ip adresi network ağına uygun değil ise ip kameraları çalıştırmıyabilir. Nvr cihazımızın ip ayarını yaptıktan sonra kamera ekleme bölümüne girip el ile yada kamera arattırma seçeneği ile kameralarımızı bulup tek tek eklemeliyiz. İp kamera eklerken kameranın kullanıcı adı ve şifresini doğru girmemiz gerekir. NVR içerisine taktığımız HDD yi formatlamayı unutmayın.

İp kamera programı kullanılacak ise bilgisayara programımızı kurduktan sonra kamera ekleme bölümünden ip kameramızı el ile ip adreslerini yazarak yada arattırma seçeneği ile tek tek kameralarımızı programımıza eklemeliyiz. Praogramda ayarlara girerek kayıtların yapılacağı pc içerisindeki hdd bölümü seçilir. Bazı programlarla kameraların otomatik kayda girmesi için ayarlarında otomatik kayıt özelliğinin açılması gerekir bu ayarı yapmayı unutmayın.

Her iki kayıt ve izleme seçeneğinde kullanacağımız kamera haberleşme protokolü önemlidir. Nvr kayıt cihazı yada bilgisayar programı takılan ip kamera haberleşme protokolünü desteklemesi gerekir. Yakın bir zamana kadar nvr  yada pc programlarında sadece aynı firmanın ip kameraları kullanılmaktaydı. Günümüzde bir çok üretici ip kameralarına kendi özel protokolleriyle birlikte onvif protokolüde eklemektedir. Bu sayede markaya bağımlı kalmadan farklı üreticilerin ürettiği kameralar beraber çalışabilmektedir.

ONVİF Nedir ? 

Ağ tabanlı video aygıtları için, standart ağ arayüzü geliştirerek, açık bir endüstriyel standardın geliştirilebilmesini amaçlayan, bağımsız, kar amacı gütmeyen, katılımcılara açık, şeffaf bir organizasyondur.

Daha basit açıklamayla  ip kamera sistemlerde kullanılan kamera ve nvr ların marka model ayırt etmeden birbirleriyle çalışmasıdır.Satın aldığımız NVR Kayıt cihazında ve kameralarda onvif protokolünün mutlaka olması gerekir.

Kameraların internet üzerinden izlenmesi 

İp kameraların internet üzerinden izlenmesi için portlarının modem tarafında açılması gerekir. Nvr kullanıyorsak nvr kayıt cihazının , ip kamera yazılımı kullanıyorsak  yazılıma bağlı ip kameraların portlarının modemde yönlendirme yapılması gerekir.

İp kamera yazılımı yada nvr kayıt cihazı ile  ip kameralar aynı noktada ( yerel ağda ) olmasa dahi izleme ve kayıt yapılabilir. Dikkat edilmesi gereken nokta nvr a yada programa kamera eklenirken yerel ip ayerine kameranın takılı olduğu modemin ip adresi yazılır. Kameranın olduğu modemde port yönlendirmesi mutlaka yapılmış olmalıdır.

Zaman içerisinde farklı marka ip kamera ve NVR kayıt cihazları incelemesi ve ayarlarıyla ilgili konu girişleri yapılacaktır. Yeniliklerden haberdar olmak için facebook sayfamızı beğenebilirsiniz.

Müşteri Hizmetleri 

08508406904 – info@genesisguvenlik.com

Hakkımda Ümit ÖZALP

1982 İstanbul doğumlu. 1999 yılında sektörün öncü firmalarından Senkron Güvenlik Sistemlerinde teknisyen olarak işe başladı. Şuan özel sektörde bayi eğitim ve teknik servis sorumlusu olarak görev yapmakta aynı zamanda Bilgi Teknolojileri Eğitim Kurumunda güvenlik sistemleri kursu eğitmeni

İlginizi çekebilir

Elegance DVR Admin Şifre Resetleme Hizmeti

Elegance marka dvr kayıt cihazı şifre resetleme, TD1004ım dvr şifre, TD1008ım dvr şifre Şifre,TD1016ım dvr …

26 yorum

 1. Mehmet Tanrıverdi

  Yararlı bir paylaşım olmuş teşekkürler

 2. Bende eve bebeğimizi izlemek için ip cam kurdum
  Evde ağ içi sorunsuz izliyorum
  Dışarıdan izlrmek için port açma ve yönlendirme yaptım
  Lakin sitenin interneti superonline ve dışarı portları kapalıymış
  Ddns ile yönlendirme yapılsa izleyenilirmiyim?
  Cevap olumluysa ücretsiz dns adresi alabileceğim ve kullananileceğim bir yer önerirmisiniz?

  • Merhaba ücretsiz ddns yönlendirme yapabileceğiniz sağlıklı çalışan bir site malesef artık yok. Bir çok müşterimin ve bayimin bu konuda ciddi sorunları var. Dddns de kullansanız modeminizin portlarının açılması gerekmekte.Dilerseniz modem port yönlendirme konusunda yardımcı olmaya çalışırım. İletişim bölümünden telefon numaranızı göndermeniz yeterli.

 3. Bu sadece yerel ağda kamera eklemeyi göstermiş sonuçta nvr cihazı varsa kameraların ve cihazın ayrı networklerde olması gerektiğinde nasıl olacak?

  • Merhaba cihaz ve ip kamera ayrı networklerde ise, ip kameranın farklı networkte bulunduğu dış ip adresini yazmamız gerekir. O ip kamera için modem port açma işlemininde yapılması gerekir.

 4. muzaffer özdemir

  benim size bir sorum olacak. 24 kamera kurulumu yapacağız mesafelerimiz çok uzak. nvr kayıt cihazıda alacağız.
  ip kameralar yerel ağa bağladık diyelim.
  switchlerle hepsine bağlantısı yapıldı diyelim.
  nvr kayıt cihazı idari binada olacak.
  nvr kayıt cihazını sadece internetemi bağlacağım.

  bu nvr deki port sayısı nedir anlayamadım
  yani bütün kameralardan tek tek cat6 nvrye kadar gelecekmi ?

  • Merhaba mesafeleriniz 100 mt üzeri ise size tavsiyem fiber sistem kullanmanız. Lokal bir network ağı kurmanız gerekir. Kurduğunuz ağ da switch leri birbirine ağ ile bağlayıp bu lokal ağdan nvr kayıt cihazına da bir network kablosu girmeniz yeterlidir. Nvr kayıt cihazından ip kameralara tek tek kablo çekmeniz gerek yok. Nvr kayıt cihazından ip kameraların bağlı olduğu switche kablo çekmeniz yeterli.Port numaraları nvr kayıt cihazını internet üzerinden izlemel için kullanılır.

 5. Yazıda yanlış bilgi var. şöyle denmiş “Kamera beslemesi network kablo üzerinden yapılacak ise sistemde kullanılacak switch POE ( power over ) özellikli olmalı ve ip kameralarda POE ( power over ) desteği olması gerekir”

  hayir switch poe özelliği olmasi şart değil.besleme yapmak için ayri kablo çekmeğede gerek yok.802af poe cihaz ile tek aktif poe ile enerjiyi kablo üzerinden besleyebilirsiniz (100 mt cat6 23 awg).veya pasif poe adaptörler ile elektriği lan kablosu üzerinden taşiyip tekrar 2. bir pasif poe ile elektiriği alip 12v kamera girşine takılabilir.hiçbir şekilde ayri elektirik kablo çekmeye gerek yoktur.

 6. Merhaba

  AHD kamera ve AHD kayit cihazlarinin daha iyi odugu soyleniyor..Biraz aciklar misiniz ? Tesekkurler

  • Merhaba AHD kamera ve ahd kayıt cihazları analog güvenlik kamerasına göre çok daha iyidir. En büyük sebebi ahd kamera 720 p görüntü kalitesine sahiptir. Analog güvenlik kamerası çözünürlüğü çok daha düşüktür. AHD Kamera kullanılacak ise dvr kayıt cihazı mutlaka ahd olmalıdır. AHD kamera fiyatları gün geçtikçe düşmektedir, bundan dolayı analog kamera yerine ahd kamera kullanmak daha mantıklıdır. AHD DVR kayıt cihazlarına analog güvenlik kamerası da bağlanabilir.

 7. İsa Özışık

  Oldukça yararlı paylaşım emeğe saygı.

 8. Yararlı bir paylaşım olmuş. Emeğinize sağlık üstadım.

 9. fatih saglam

  Merhaba 6 adet ip kamerayi 500 mesafede nvr goruntuyu nasil aktarabiliriz. Kablo cekmeden.

  • Ümit ÖZALP

   Merhaba uzun mesafeli kablosuz network aktarıcılar mevcut. Detaylı bilgi için 0532 582 65 87 numaralı telefondan bana ulaşabilirsiniz.

 10. Ümit Bey öncelikle böyle bir site kurup bilgi verdiğiniz için çok teşekkürler.Kendim Microsoft Sistem mühendisiyim.Kamera işinden ziyade SERVER,STORAGE,NETWORK üzerine çalışmaktayım.Lakin bir arkadaşım bir fabrikada bilgi işlem uzmanı ve fabrikaya ip kamera sistemi yaptırmak için alt yapı olarak CAT6 F/UTP kablo çektirmiş.16 KAMERA olacak.Ancak NVR ile 1.kamera arası 150 metre araya bir adet gigabit switch koymuş.NVR ile swtich arası 75 metre , elektrik beslemesini de ayrı çektirmiş.Bu swtichten başka bir swtich atlama yaparak fabrikanın etrafına 5 swtich koymuş. NVR dan en uzaktaki kameranın uzaklığı 450 metre arada 5 swtich var.Ben fiber altyapı neden yaptırtmadı bilmiyorum. CAT6 yanından her swtich olduğu yere 220V kablo ve her swtich yanına 30 amper 1 2v dc adaptör koyup onlardan da ip kameralara elektrik beslemesi yaptırmış.Ben elektrik beslemelerine gerek yok diye düşündüm ve tüm switcjleri POE çevirmesini söyledim.SWTICHLERLER KAMERALAR ARASI MESAFE en fazla 90 metre .Bu sistem bu şekilde çalışır mı kamera montajlarını yapmamış.Kaliteli POE Swtich için önereceğiniz 7/24 serisi bir marka model var mı?
  Saygılarımla

 11. Emeğine sağlık usta. Güzel paylaşım gerçekten.

 12. Sesli ip kamera için extra ses kablosu çekmek gerekir mi?

 13. süleyman terzi

  mrh; bulunduğum siteye ip kamera sistemi kurduk, mesafeden dolayı cat7 kullandık problemsiz çalıştı POE kayıt cihazı kullandık. kör nokta oluştu diye ilave kamera talep edildi. yeniden kablo çekmek imkansız. tüm sistemi sökmek gerekiyor. yeraltı kazıları yapıldı.
  sorum şu cat7 kablodan 2 kamerayı çalıştırma imkanımız var mı dır. son kameradan 10 m. ileriye bir kamera daha takabilirmiyiz. yardımcı olursanız sevinirim.

  • Ümit ÖZALP

   Tek kablo ile iki kamera çalıştıramazsınız, 4 lü Poe switch takarak iki kamerayı çalıştırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.