İp Kamera Sistemleri İle Analog Kamera Sistemleri Arasındaki Farklar

ip kamera, ip kamera kurulumu, ip kamera yazılımı, ip kamera izleme, ip kamera fiyatları

Türkiye güvenlik kameraları pazarında, yeni bir teknoloji sayılan IP üzerinden görüntü ve kayıt sistemleri ağırlığını hızla daha fazla hissettirmeye başlamıştır. IP kameralar nedir, ne işe yarar, analog kameralardan farkı neler ve nerelerde kullanılır? Bu önemli sorular ışığında konumuzu daha detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Hızla Artan Bir Pazar

İstatistikler bize gösteriyor ki, 2012 yılında pazarın % 25’inde IP, % 75’inde analog kameralar tercih edilirken, 2014’de % 45 IP, % 55 analog kamera olarak öngörülüyor.

Yani geçen bu 2 senelik zamanda IP kamera pazardaki payını 2 kattan fazla artırmış.

hyundai_ip_kamera

Megapiksel Çözünürlük

Sadece ip kamera teknolojisi ile mümkün olabilen megapiksel görüntü kalitesi sayesinde CIF formatın 16 katı daha büyük bir görüntü elde etmek mümkündür. Bu da günümüz analog kameralarının aldığı görüntünün en az 4, en fazla 16 katı kadar bir netlik anlamına geliyor.

POE (Power Over Network Ağ Kablosu Üzerinden Enerji)

Bu özellik sayesinde kameralar sadece Ağ Kablosu kullanılarak beslenebilir ve ilave bir enerji kablosuna gereksinim duymazlar. Böylece gereksiz kablo kirliliği ortadan kalkarak tek noktadan sağlıklı bir enerji dağılımı uygulanır.Kameralara bağlı network switch de Power Over özelliği olması gerekir yada harici Power Over adaptörler kullanılmalıdır.

Entegre Ses

Kameraların üzerinde ses desteği mevcut olup iki yönlü ses iletişimi mümkündür. Kameranın yanına konarak ses çıkışına bağlanan bir hoparlör düzeneği ile kameranın montaj yapıldığı alana hitap etmek ve oradaki sesleri, kamera üzerindeki bütünleşik mikrofondan  yada kamera ses girişine bağlanan mikrofondan dinlemek mümkündür.

PTZ Kameralar için Tek Kablo İmaknı

PIZ kameralar için gerekli enerji, görüntü ve kontrol amaçlı kullanılan üç ayrı kablo yerine tek bir kablo ile yine kablo kirliliğinden ve projelerde çok önemli işçilik ve kablolama maliyetlerini ortadan kaldırır.

Esneklik

Analog cctv sistemlerindeki kamera adet kapasitesi ( 4,8,16,32 kanal maximum ) sınırlıdır, ip sitemlerde bu adetler  aşılmıştır. NVR Kayıt cihazlarına yada ip kamera serverlarına  ( cihaz özelliğine göre ) 256 adete kadar ip kamera bağlanılma özelliği vardır.

Müşteri Hizmetleri 

08508406904 – info@genesisguvenlik.com

Hakkımda Ümit ÖZALP

1982 İstanbul doğumlu. 1999 yılında sektörün öncü firmalarından Senkron Güvenlik Sistemlerinde teknisyen olarak işe başladı. Şuan özel sektörde bayi eğitim ve teknik servis sorumlusu olarak görev yapmakta aynı zamanda Bilgi Teknolojileri Eğitim Kurumunda güvenlik sistemleri kursu eğitmeni

İlginizi çekebilir

Merter alarm servisi

Yaşamakta olduğunuz alarm sistemi arıza ve sorunları için firmamızdan Merter alarm servisi hizmeti alabilirsiniz. Firmamız bir çok farklı …

Bir yorum

  1. ip kamera fiyat bilgisi almak istiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.