İp Kamera Sistemlerinde Switch Seçimi

İp kamera  switch seçimi nasıl olmalıdır, Power over ethernet,  PoE switch nedir, poe adaptör, poe switch ne işe yarar, ip kamera için switch önerileri

Bana göre ip kamera kurulumunda en önemli dikkat edilmesi gereken ön önemli cihazlardan biridir kullanılacak switch, bu nedenle switch seçerken çok dikkatli olmamız gerekir.

İlk olarak kamera sayımız önemlidir. Sistemde kaç adet kamera kullanılacak ise alacağımız switch giriş sayısı kamera sayısına yetmelidir. Hesap yapılırken modemden gelecek olan network kablosu ve nvr kayıt cihazı network kablosu unutulmamalıdır.

İp kamera sistemi için benim size tavsiyem gigabit switch kullanmanız. Gigabit switch  yüksek veri transferi yapılabilir, ip kamera görüntüleri network ağı üzerinde yüksek veri iletimine ihtiyaç duyar, gigabit switch ile ip kamera görüntülerinizde donma yada kesik kesik görüntü akışını engellemiş olursunuz.

ip kamera switch

Gigabit switch ile oluşturacağımız bir ip kamera network alt yapısında mutlaka Cat6 kablo kullanmamız gerekir. Switch ile kamera arasındaki mesafeniz 30 metreden fazla ise Cat6 kablo full bakır olmalıdır. Cat6 kablo ile ( kablo kalitesine göre ) 220 mt de kamera görüntüsü alan bayim bulunmaktadır.

Power over ethernet özellikli switchler

PoE özellikli switchlerde network kablosu üzerinden hem enerji hemde data transferi sağlanmaktadır. PoE switch fiyatları poe özelliği olamayan swicthlere göre çok daha pahalıdır. PoE swicth kullanılacak ise takılan ip kamerada PoE özelliği mutlaka olmalıdır. Uzun mesafelerde Poe Switch gece görüş özellikli ip kamerayı besleyemeyebilir. Kamera network kablo mesafesi uzun ise besleme kablosu da çekilmelidir.

PoE swicth ip kamera bağlantısı

PoE Adaptörler

Çalışma mantığı PoE switch ile aynıdır. PoE adaptör istenirse kamera altına yada merkeze takılabilir. İp kamera beslemesi switch yerine network kablosu üzerinden poe adaptör ile yapılır.

PoE adaptör

 

ip kamera kurulumu kursu

Hakkımda Ümit ÖZALP

1982 İstanbul doğumlu. 1999 yılında sektörün öncü firmalarından Senkron Güvenlik Sistemlerinde teknisyen olarak işe başladı. Şuan özel sektörde bayi eğitim ve teknik servis sorumlusu olarak görev yapmakta aynı zamanda Bilgi Teknolojileri Eğitim Kurumunda güvenlik sistemleri kursu eğitmeni

İlginizi çekebilir

Elegance DVR Admin Şifre Resetleme Hizmeti

Elegance marka dvr kayıt cihazı şifre resetleme, TD1004ım dvr şifre, TD1008ım dvr şifre Şifre,TD1016ım dvr …

3 yorum

  1. 1 adet nvr kayıt cihazına 16 port 3 adet poe swich bağlanabilirmi ? ne derece sağlıklı olur. cevabınızı bekliyorum.

    • usta istedigin kadar swich bagla o sıkıntı degıl ama bu swıchlere takacagın kamera sayısı max.16 dır

  2. merhaba kolay gelsin makelsan 8 portlu poe swıtch var.elektrik gidip geldikten sonra her şey normal çalışıyor gibi gözüküyor ama görüntü alınamıyor bunun nedeni nedir?görüntü aktarımı fiber pacth kablo bağlantısı ile yapılıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.