Kamera Sistemlerinde Adaptör Seçimi

Kurmak istediğimiz kamera sisteminde, kameraları besliyeceğimiz adaptörün büyük önemi vardır. Yanlış adaptör seçiminde ciddi arıza ve sorunlar yaşayabiliriz.

Adaptör seçerken dikkat etmemiz noktalar.

1- Sistemde kullanacağımız adaptör SMPS ( 100-240V çalışma gerilimi ) Özellikli olması iyi olur.

2- Sistemde kullanıcağımız kameraların çektiği akım değerini bilmemiz gerekir. Eğer gece görüşlü kamera var ise infrared ledler açtığında kameranın çektiği akım değerini bilmemiz gerekir. Sistemde bulunan toplam kamera adedini her bir kameranın çektiği akım değeriyle çarparak bulabiliriz.

3- Sistemimizde kamera adedimiz 10 ve üstü ise adaptör sayısını ikiye bölerek olası adaptör arızasında bütün kameralırın değilde, arızalan adaptördeki kameraların görüntülerinin gitmesini sağlayabiliriz.

4- Uzun kablo mesafelerinde cctv kablo belli metreye kadar sağlıklı voltaj ve akım taşıması yapabilir. Örneğin besleme uçları 0,50 kalınlıkta olan bir cctv kablosundan 300 mt ye kadar sağlıklı besleme gerilimi alabiliriz. Kameralarda mesafe uzun ise merkezden adaptörle besleme yerine, kamera yerinde besleme tercih edilmelidir. Kameraya görüntü kablosu yanında 220 volt besleme kablosu çekilerek adaptör kamera altına konulması daha sağlık olacaktır.

Bir çok kişinin düştüğü yanlış, adaptör amper değeri ne kadar  ise kameraya o  değer kadar amper gider. Bu yanlış bir tez dir. Kameralar bağlı oldukları adaptörden ihtiyacı olan kadar akım değeri çekerler.

Örnek verecek olursak 2 Amp akım ile çalışan bir kamera kendisine bağlı 10 Amp adaptörden 2 Amp akım çeker. Adaptör o kameraya 10 Amp akım göndermez.

5- Sisteme bağladığımız adaptör akım değeri, kameraların çektiği toplam akım değerinden her zaman 1-2 amper fazla olmalıdır. Piyasada bulunan bir çok adaptör çin malı olduğu için belirtilen akım değerini vermemektedir. Yada adaptör içerisinde devre elemanları zamanla deforme olacağı için ilk günkü akım değerini yavaş yavaş kaybedecektir, bundan dolayı ileriki zamanlarda adaptör sistemin istediği besleme gücünü sağlayamıyacaktır.

Müşteri Hizmetleri 

08508406904 – info@genesisguvenlik.com

Hakkımda Ümit ÖZALP

1982 İstanbul doğumlu. 1999 yılında sektörün öncü firmalarından Senkron Güvenlik Sistemlerinde teknisyen olarak işe başladı. Şuan özel sektörde bayi eğitim ve teknik servis sorumlusu olarak görev yapmakta aynı zamanda Bilgi Teknolojileri Eğitim Kurumunda güvenlik sistemleri kursu eğitmeni

İlginizi çekebilir

Elegance DVR Admin Şifre Resetleme Hizmeti

Elegance marka dvr kayıt cihazı şifre resetleme, TD1004ım dvr şifre, TD1008ım dvr şifre Şifre,TD1016ım dvr …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.