Kamera Sistemlerinde Görüntü Nakli ( İnternet Üzerinden İzleme ) Ayarlarının Yapılması

Güvenlik kamerası sistemini internet üzerinden izlemek için ( Görüntü naklinin ) iki aşaması vardır.

1 . Aşama ; yerel ağ üzerinden dvr kayıt cihazı görüntülerin alınması

2. Aşama ; internet üzerinden  dvr kayıt cihazı görüntülerinin alınması.

Bu iki aşama için gerekli olan işlemleri sırayla resimli olarak anlatmaya çalışacam.

1-  Dvr kayıt cihazımızla aynı networke bağla bir bilgisayardan ağın ip bilgilerini öğrenmemiz gerekiyor. Bunun için bilgisayarımızda bulunan arama bölümüne cmd yadıp gelen cmd seçeneğinıi tıklıyoruz.

ip_bulma

2- Açılan CMD ekranına  ” ipconfig ” yazıp enter tuşuna basıyoruz

ip_bulma_adresi_bulma_

Ekrana bilgisayarımızın ağ yapılandırması geliyor. Gelen ağ yapılandırma bilgilerine göre dvr kayıt cihazımızın network ayarları menüsüne girip gerekli olan ayarları yapıyoruz.

İp V4  adresi = Bilgisyarımızın ip adresini gösteriyor. Bu ip ile aynı olmayan bir ip adresini dvr kayıt cihazına ip adresi olarak tanımlıyacaz. Örnek olarak dvr kayıt cihazımıza 192.168.1.55 verebiliriz.

Alt Ağ Maskesi = DVR kayıtcihazı alt ağmaskesi ile aynı değerlerde olacak. DVR kayıt cihazınada 255.255.255.0 girilecek.

Varsayılan Ağ Geçidi ( Gateway) = Bu ip aynı zamanda modemimizin ayarlarına giriş sayfasının adresidir. DVR kayıt cihazı ağ geçidi adresine burada yazan ip adresini yazıcaz.

ip_bulma_adresi_bulma-2

Buradaki bilgileri not ettikten sonra DVR kayıt cihazı menüsünde Network ayarları kısmına giriyoruz.

Birçok dvr kayıt cihazı DHCP ( otomatik ip alma özelliğine sahiptir. Dilersek ayarları el ile yapılandırma yerine dvr kayıt cihazıdaki DHCP özelliği aktif ederek cihazın bağlı olduğu networkten otomatik ip almasını sağlayabilir.

ÖNEMLİ : DHCP özelliği mutlaka dvr ip  adresini aldıktan sonra iptal edilmelidir. Edilmez ise dvr her açılıp kapandığında kayıt cihazı farklı bir ip alabir, ip değişirse modem içerisindeki ayarlar yeni ip adresine göre yapılmalıdır.

dvr_ip_ayari

Kayıt cihazımızdaki ip adresi ayarlarını yaptıktan sonra kaydedip menüden çıkıyoruz.

Aynı network ağı üzerinde birden fazla dvr kayıt cihazı var ise, kayıt cihazlarının port  numaralarını değiştirmeniz gerekir.

Örnek :

Ağımda 3 adet aynı ağda takılı 3 adet dvr kayıt cihazı var.

1. kayıt cihazı port numaraların aynı bırakıyorum.

Http Port : 80 ( web sayfasi üzerinden dvr kayıt cihazı arayüzünün vermek için kullanılır.)

Medi Port : 6036   ( kamera görüntüleriverilerini, dvr ayar verilerini iletim portudur )

Mobil Port : 100 ( cep telefonu uygulaması veri transfer portudur )

2. kayıt cihazı için

Http Port : 81

Medi Port : 6037

Mobil Port : 101

3. kayıt cihazı için

Http Port : 82

Medi Port : 6038

Mobil Port : 102

Bu şekilde 3 cihazında port ve ip adresi ayarlarını yapıyorum

Bazı dvr kayıt cihazlarında network ayarı yapıldıktan sonra ayarların aktif olabilmesi için kapatılıp açılması gerekmektedir.

3- Ağa bağlı bilgisayarımızda yeni bir internet explorer sayfası açıyoruz. Bazı eski sürün dvr lar sadece bu tarayıcıyı desteklemektedir. Bundan dolayı explorer ile test ediyoruz.

Adres çubuğu kısmına dvr kayıt cihazına verdiğimiz ip adresini yazıyoruz. Http port numarası 80 olan dvr için direk ip adresini yazman yeterli. Http portu 81 yada 82  olan dvr lar için ip adresi sonununa :81 yada :82 ekleyerek çalıştırmam gerekiyor.

Örnek : HTTP portu 81 ip adresi 192.168.1.50 olan bir dvr için adrs kısmına  192.168.1.50:81  şeklinde girmem gerekir.

dvr_ip_ayari-2

İp adresini yazdığımızda ekran cihazımızın arayüzü gelmesi gerekiyor. Bilgisayardan kamera kayıt cihazını ilk kez izleyeceksek dvr kayıt cihazı izleme için gerekli olan activex programını bilgisayarımıza indirmek istiyecektir. İzin vermeden önce explorer tarayıcımızın izin ayarlarını yapmamız gerekmektedir, bu ayarı yapmazsak programı yükleyemeyiz.

activex

Explorer activex ayarlarının yapılması

Tarayıcımızn ayarlar bölümündeki “internet seçenekleri “menüsüne giriyoruz

activex_ayarlari_

Karşımıza gelen sayfada  ”Güvenlik Bölümü” ne girip ” Güvenilir Siteler ” seçeneğini açıyoruz.Güvenlik düzeyini “Varsayılan Düzey olarak belirleyip düzey ayarını en düşüğe getiriyoruz. “Siteler menüsüne tıklayıp dvr kayıt cihazı ip adresimizi güvenilir sitelere ekliyoruz.

activex_ayarlari

Siteler bölümünde ” Bu bölgedeki tüm sitelerden sunucu doğrulaması iste  seçeneğini iptal ediyoruz. Adres kısmına dvr ip adresimizi yazıyoruz. ( otomatikte yazılı olabilir) Sağ taraftaki ekle seçeneğine basıp  ” Kapat ” ı tıklıyoruz. Sasyfa kapandığında ” Uygula ” ve  ” Tamam ” a tıklıyoruz. Böyle dvr ip adresimiz güvenilir sitelere eklemiş olduk. Artık izlemek için gerekli olan activex i yüklemeye izin verebiliriz.

Activex yükledikten sonra sayfamızı yenililememiz gerekmektedir. Sayfayı yenilediğimizde karşımıza kayıt cihazının kullanıcı giriş ekranı gelir. Yetkili kullanıcı adı ve şifreyi girerek kameraları izlemeye başlayabiliriz.

dvr_ip_ayari-3

 

Böyle yerel ağ üzerinden izlemeyi sağlamış oluyoruz. Bir sonraki aşamamız modem ayarlarını yapıp internet üzerinden görüntü naklinin sağlanması.

Yeni nesil dvr kayıt cihazlarında port yönlendirme yapmadan güvenlik kameralarının cep telefonundan izlenmesi mümkündür. Sizde eski dvr kayıt cihazınız yerine sabit ip ve modem port açma işlemi gerektirmeyen yani nesil HD DVR kayıt cihazı alarak basit bir şekilde kameralarını telefondan , tabletten yada bilgisayardan izleyebilirsiniz.

Sabit ip gerektirmeyen dvr kayıt cihazları fiyatları 

Modem Port Yönlendirme Ayarlarının Yapılması 

Anlatımı Huawei HG 253s model modemin ayarları ile yapacam.

1- İlk olarak web tarayıcımızdan yeni bir sayfa açıyoruz, sayfamızın adres çubuğuna modemimizin ayarları yapabileceğiz 192.168.1.1 arayüz adresini giriyoruz.

huawei_modem_port_yonlendirme

2- Modemimizin kullanıcı adı 3-  şifresini giriyoruz. Giriş yap dedikten sonra

huawei_modem_port_yonlendirme_2

4- Gelen sayfada  Gelişmiş sekmesine tıklıyoruz.

5- Modemimizin güvenlik duvarını kapatıyoruz ve uygula diyoruz. Güvenlik duvarını kapatmazsak modem görüntü nakline izin vermez.

6- Sağ tarafta bulunan Nat sekmesine tıklıyoruz.

huawei_modem_port_yonlendirme_3

7- Açılan sayfada Port yönlendirme seçeneğini tıklıyoruz karşımıza yukarıda gördüğümüz sayfa geliyor.

8- Port eklemek için yeni seçeneğine tıklayıp uygulama seçeneğinden 9- 80 portu için WEB Sunucunu seçiyoruz. Bu modemde 80 portu kayıtlı geliyor Bundan dolayı uygulama bölümündeki WEB Sunucunu seçeneğinden açmamız gerekiyor.

10- Bu alana DVR kayıt cihazımızın ip adresini yazıp  uygula seçeneğine tıklıyoruz.

huawei_modem_port_yonlendirme_4

11- DVR kayıt cihazları genellikle iki farklı port bulunmaktadır. İkinci portu açmak için terkrar yeni seçeneğine tıklıyoruz.

12-  Özel sekmesi seçili kalıyor uzak kullanıcı bölümünü boş bırakıyoruz.

13- Dış başlangıç port  bölümüne açmak istediğimiz port numarasını yazıyoruz.

14- Dış bitiş port  bölümüne açmak istediğimiz port numarasını yazıyoruz.

15- Yerel kullanıcı bölümüne dvr kayıt cihazımızın ip adresini yazıyoruz.

16- İç port bölümüne açmak istediğimiz port numarasını yazıyoruz.

17- Adresleme  adı bölümünüe istediğiniz yazabilirsiniz öreneğin ( kamera 1 ) uygula tuşuna basarak yaptığımız ayar kayıt edilir.

Birden fazla dvr kayıt cihazı kullanılıyorsa cihazların bütün portları bu şekilde açılmalıdır.

Tüm bu ayarları bitirdikten sonra sistemimiz internet üzerinden izleme yapmaya hazırdır.

Portların test edilmesi 

Modem üzerinde yönlendrme yaptığımız portların çalışıp çalışmadığı basit bir şekilde test edebiliriz.

http://www.yougetsignal.com/tools/open-ports/ adresine girerek açtığımız portları test edebiliriz.

modem_port_testi

internet sitesine girdiğimizde Port Number Yerine test etmek istediğimiz port numarasını yazarak kontrol edebiliriz.Alt tarafta çıkan kırmızı yada yeşil bayrak portumuzun açık olup olmadığı gösterir.

Yukarıda belirttiğim ayarlar yapıldıktan sonra sistemimiz görüntü akline hazırdır. Yapmamız gereken sistemimizin ip adresini öğrenip  farklı internetteki bir bilgisayar aracılığıyla test etmektir. Test ederken o bilgisayardan ilk kez  kameralar izleniyorsa Explorer activex ayarlarının izleme yaptığımız bilgisayar için tekrar yapılması gerekmektedir.

Cep Telefonu Yada Tablet Üzerinden Görüntülerin İzlenilmesi 

DVR kayıt cihazlarının telefon yada tablet üzerinden izlenilebilmesi için kayıt cihazı üretici firmaları tarafından mobil izleme için uygulama programları geliştirilmiştir. Bir dvr için üretilmiş uygululama farklı bir modeldeki dvr cihazını desteklemeyebilir. Kullandığımız kayıt cihazının hangi uygulamayı kullandığını bilmemiz gerekiyor

iphone için telefon yada tablet içerisindeki apple store uygulamasına girerek arama kısmına uygulamamızın adı yazıp telefonumuza yada tabletimize indirmemiz gerekir.

android  işletim sistemine sahip telefon yada tablet içerisindeki google play uygulamasına girerek arama kısmına uygulamamızın adı yazıp telefonumuza yada tabletimize indirmemiz gerekir.

nokia  telefonlar için  içerisindeki ovi store uygulamasına girerek arama kısmına uygulamamızın adı yazıp telefonumuza yada  indirmemiz gerekir.

blackberry  telefonlarda uygulama indirme ve çalıştırma biraz sıkıntılıdır. Uygulama indirildikten sonra uygulama kurulduktan sonra  ayarlardan ayarlardan  interneti kullanması için izin verilmesi gerekir.

Uygulama telefonumuza yada tabletimize indirildikten sonra uygulamayı açıp cihazımızı eklememiz gerekmektedir.

NMSS programı  ayarlarını anlatmaya çalışacam.

mnss_programi_kullanimi

 

Telefonuma uygulamayı indirdikten sonra uygulamayı çalıştırıp ayarlar bölümüne giriyorum.

mnss_programi_kullanimi_1

 

1- Gelen ekranda “Cihaz Yönetimi” bölümüne girip ekranda istenilen bilgileri  giriyoruz. ( cihaz ekranı resmin bulamadım çekip en kısa sürede ekliyeceğim.)

2- Ayarları kaydedip  “Canlı İzleme” seçeneğinden  hangi kameraya bağlanmak istiyorsak seçiyoruz.

mnss_programi_kullanimi_3

 

DVR Kayıt cihazımızın görüntülerini izlemeye başlayabiliriz. Dilersek 4 lü dilersek tek tek izleyebiliriz . Programın üzerindeki kamera seçme menüsünden tek tek izlemede, izlemek istediğimiz kamerayı seçebiliriz.

mnss_programi_kullanimi_5

Bu Web Sitesinde yer alan hiçbir içerik, elektronikguvenliksistemleri.info yöneticileri’nin izni olmadan kopyalanamaz, dağıtılamaz, ticari bir amaçla kaynak gösterilmek suretiyle dahi kullanılamaz ve hiçbir format altında bilgisayar sistemlerine aktarılamaz.

Hakkımda Ümit ÖZALP

1982 İstanbul doğumlu. 1999 yılında sektörün öncü firmalarından Senkron Güvenlik Sistemlerinde teknisyen olarak işe başladı. Şuan özel sektörde bayi eğitim ve teknik servis sorumlusu olarak görev yapmakta aynı zamanda Bilgi Teknolojileri Eğitim Kurumunda güvenlik sistemleri kursu eğitmeni

İlginizi çekebilir

Elegance DVR Admin Şifre Resetleme Hizmeti

Elegance marka dvr kayıt cihazı şifre resetleme, TD1004ım dvr şifre, TD1008ım dvr şifre Şifre,TD1016ım dvr …

18 yorum

 1. süper olmuş bu hocam ellerinize sağlık

 2. Detaylı anlatım için teşekkürler

 3. hocam sana sadece Allah razı olsun diyorum
  çok teşekkürler.

 4. merhaba bütün işlemlerinizi okudum.Fakat benim bütün port ayarlarım her şey yüklü.Tarayıcı geçmişini sildim IP adresini yazdığımda sayfa görüntülenemiyor .Güvenlik düzeyi orta seviye yaptım activex leri etkinleştirdm zaten etkindi.Ama açılmıyor normal ıp açılıyor fakat kamera ıp açılmıyor.Acil yardım lütfennnnn

 5. Gercekten harika yeni kuracagim guvenlik kamera sistemi icin on numara anlatim olmus harika.bence tek baslikta sirasiyla kamera kurulumu dvr kurulum modem port acma tek baslikta olsaydi cok daha iii olurdu

 6. Uzak kullanici ne yaZACAM PORTLAR ISE BIRI MOBIL PORT DIYERI ISE MEDIA PORTMUDUR BANA YARDIMCI OLURMUSUNUZ

 7. merhaba
  ben cep tele indirdim.. oglum için haldun taner ilkokulu için nasıl yapmam ayarlamam gerek acil yardım

 8. Kamera Sistemleri

  Detaylı anlatımlarınız için çok teşekkür ederiz, sizi takip ediyoruz teşekkürler

 9. Allah razı olsun hocam sizin sayenizde camera bağlamasını çok kolay birşekilde öğrendim ve bağladım teşekkürler ederim 🙂

 10. süper yorumlamışsınız ellerinize sağlık.

 11. ibrahim kaçmaz

  bilgisayardan ve ayarlardan fazla anlamam, fakat bu arkadaşın anlatımından birşeyler öğrendim. teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.