Mavigard MP-8 Yangın Paneli Kullanımı Resimli Anlatım

Mavigard MP-8 Yangın Paneli Nasıl Kullanılır, Kullanma Kılavuzu

mavigard-mp-8-kullanim

Bu konumuzda Mavili Elektroniğin ürettiği küçük ve orta boy işletmelerde kullanılan MP-8 Yangın paneli kullanımından bahsedicez.

1- Yangın uyarı lambaları : Panel üzerinde bulunan 8 bölge için ayrı ayrı uyarı lambaları bulunmaktadır. Bölgelere bağlı dedektörlerden yangın alarmı algılaması geldiği an dedektör hangi bölgeye bağlı ise o bölgenin lambası yanar.

2- Hata uyarı lambaları :Panel üzerinde bulunan 8 bölge için ayrı ayrı uyarı lambaları bulunmaktadır.Bölgelere bağlı dedektör kablolarında kopukluk yada dedekör sökülmelerinde uyarı verir.Kablo kopuğu yada dedektör sökülmesi hangi bölgede ise o bölgenin ışığı yanar.

3- Alarm İptal / Alarm butonu : Panel alarma geçtiğinde sirenleri susturmak için yada el ile alarm verdirmek için kullanılan butondur.. Panel alarma geçtiğinde, panele bağlı sirenleri susturmak için bu butona basılır. Bir diğer görevi basıldığında paneli alarma geçirerek sirenlerin çalmasını sağlar.

4- Buzzer İptal butonu: Panelde alarm durumunda yada hata durumunda panel üzerinde bulunan buzzer ötmeye başlar. Buzzerın sesini durdurma için kullanılan butondur.

5- Panel üzerindeki tuşları kullanıma açma ve kapama işlemi yapan anahtar, anahtar açık konumda iken tuşlar kullanıma açık kapalı konumda iken tuşlar kullanılamaz. Bu anahtar açık konumda iken panelden 5 saniyede bir ötme sesi duyulur. Bu ses kesmek için anahtar kapalı konuma getirilmelidir.

6- Lamba test butonu: Bu butona basıldığında panel üzerindeki tüm led ler yanar, yanmayan led arızalıdır.

7-  Reset Butonu : Dedektörlerden biri alarm verdiğinde sistemin normale dönmesi için panelin ve dedektörlerin resetlenmesi gerekir. Bu butona basılarak panel ve dedektörler resetlenir.

8- Sistem devrede ışığı , panelin çalıştığını gösterir. Bu ışık yapmıyorsa sistem aktif değildir.

9- Alarm / Buzzer İptal, bu lamba yandığında buzzer iptal tuşuna basılarak buzzer uyarısının iptal edildiği görülür.

10- Yangın, bu lamba yanıyorsa sistemde yangın alarmı oluşmuştur aynı zamanda sisteme bağlı  sirenlerinde ötmesi gerekmektedir , eğer sirenler çalmıyorsa sistemde arıza var demektir.

11- Genel Hata Lambası; bu lamba yanıyor ise sistemde genel bir hata var demektir. Cihazın elektriği kesilmiş yada içerisinde bulunan akülerden bir tanesi bitmiş olabilir.Bu ışık yanıyor ise servisin çağırılması gerekir.

Panelin türkçe kullanma kılavuzu

pdf-indir-ikon

Müşteri Hizmetleri 

08508404684 – info@genesisguvenlik.com

Hakkımda Ümit ÖZALP

1982 İstanbul doğumlu. 1999 yılında sektörün öncü firmalarından Senkron Güvenlik Sistemlerinde teknisyen olarak işe başladı. Şuan özel sektörde bayi eğitim ve teknik servis sorumlusu olarak görev yapmakta aynı zamanda Bilgi Teknolojileri Eğitim Kurumunda güvenlik sistemleri kursu eğitmeni

İlginizi çekebilir

Merter alarm servisi

Yaşamakta olduğunuz alarm sistemi arıza ve sorunları için firmamızdan Merter alarm servisi hizmeti alabilirsiniz. Firmamız bir çok farklı …

2 yorum

  1. Mehmet ŞAHİN

    İyi günler iyi çalışmalar. Ben Diyarbakırda İbn-i Sina ÇPAL Elektrik öğretmeni olarak görev yapmaktayım. Okulumuz Elektrik-Elektronik Teknolojisi alanında sadece Güvenlik sistemleri dalı bulunmaktadır. Okulda 2. yılım. Bileceğiniz üzere derslerimizin geneli yangın ihbar soygun ihbar geçiş kontrol sistemleri ve cctv sistemleri ile ilgili. Ders işlenişinde ve uygulamalarında megep modülllerinden faydalanıyorum. Bu alanda kendimi geliştirebileceğim kurs seminer vb. ile iligili bilgi almak istiyorum. Ayrıca dökümanda paylaşabilirseniz çok müteşekkür olurum. Daha kalifiye teknik elemanlar için bu mesajı size yazıyorum. İlginiz için şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

    • Merhaba sitemizde elektronik güvenlik sistemleriyle ilgili döküman ve teknik bilgiler paylaşılmaktadır. İlerki zamanlarda paylaşımlar artacaktır siteyi takip etmeniz halinde yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.Güvenlik sistemi kursu mevcut dilerseniz bu konu hakkında detaylı bilgiyi bilgi teknolojileri özel eğitim kurumunun web sitesinden inceliyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.