Nvr Kayıt Cihazı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

İp kamera fiyatlarının düşmesiyle birlikte güvenlik kamerası istemlerinde Nvr kayıt cihazı ve ip kamera dan oluşan network alt yapılı sistemler tercih edilmeye başlanmıştır. İp kamera görüntülerini izleme ve kayıt etmek için Nvr kayıt cihazları kullanılmaktadır. Nvr kayıt cihazı seçerken dikkat etmemiz gereken bazı noktalar vardır.

dvr-kayit-cihazi-kurulumu

1- Nvr kayıt cihazı disk kapasitesi : İp kameralarda görüntü çözünürlüğü yüksek olduğu için görüntü kayıt dosya boyutu yüksektir. Bu nedenle Nvr kayıt cihazına kaç adet hdd takılabilir ve maximum ne kadarlık disk kapasitesi desteklemektedir. Örnek verecek olursak kimi cihaza en yüksek 2 TB disk takılabilirken kimine 3 TB disk takılabilmektedir. Bu özellik kayıt süresini etkilemektedir.

2- Nvr Kayıt Cihazı kamera çözünürlük desteği : Bu nvr kayıt cihazı alırken dikkat edilmesi gereken en önemli özelliktir. Basitçe anlatmaya çalışırsak, ip kameralarda görüntü kalitesi çöznürlüğü megpixel değerlerde belirtilir. 1.3 megapixel bir ip kamera 720p çözünürlükte video izletir. 2 megapixel bir ip kamera 1080p çözünürlükte görüntü izletebilir. Nvr kayıt cihazlarında kaç kanal olduğu ve bu kanallarda kaç adet 720p kaç adet 1080 p ip kamera desteklediği önemlidir. 16 kanal bir nvr kayıt cihazına 16 adet 1080p ip kamera bağlayamayabiliriz. Nvr kayıt cihazı alırken mutlaka kaç adet 1080 p kaç edet 720 kamera desteklediğini mutlaka sormalıyız.

Örnek verecek olursak piyasadaki bazı 16 kanal Nvr kayıt cihazlarına 1.3 megapixel (720p) 16 adet bağlanabilir, 2 megapixel (1080p) ip kamera bağlanacak ise 12 adet kamera desteklenmektedir, 13 kamera tanıtalamaz. Bir çok kurulu sistemde bu sıkıntı yaşanmaktadır. 16 kanal bir nvr kayıt cihazına 16 adet 2 megapixel ip kamera bağlamaya çalışmış desteklemedeğini gördüğünde 16 kameranın 4 tanesinin çözürlüğünü 2 megapixel den 1.3 megapixele çekmek zorunda kalmıştır. 

3- OnVif Desteği : Piyasada yeni satılmakta olan bütün nvr kayıt cihazlarında OnVif desteği olsada satın alırken bu özelliğin olup olmadığı teyit edilmelidir. OnVif özelliği sayesinde nvr kayıt cihazına marka bağımlılığı kalmadan OnVif destekli herhangi bir ip kamera tanıtalabilir.

 

Hakkımda Ümit ÖZALP

1982 İstanbul doğumlu. 1999 yılında sektörün öncü firmalarından Senkron Güvenlik Sistemlerinde teknisyen olarak işe başladı. Şuan özel sektörde bayi eğitim ve teknik servis sorumlusu olarak görev yapmakta aynı zamanda Bilgi Teknolojileri Eğitim Kurumunda güvenlik sistemleri kursu eğitmeni

İlginizi çekebilir

Elegance DVR Admin Şifre Resetleme Hizmeti

Elegance marka dvr kayıt cihazı şifre resetleme, TD1004ım dvr şifre, TD1008ım dvr şifre Şifre,TD1016ım dvr …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.