PDKS Nedir, Personel Devam Kontrol Sistemi Ne İşe Yarar

Personel devam takip yazılımı pdks programı, PDKS indir, PDKS sistemleri

parmak-izi-sistem

Personel Devam Kontrol Sistemi küçük, orta ve büyük ölçekli şirketlerde personellerin kontrol ve takibinin çeşitli donanım ve yazılımlar sayesinde en ekonomik ve en verimli şekilde gerçekleştirilmesini sağlar.

PDKS sistemleri, firmalara iş gücü kaybının önlenmesi gibi bir çok önemli konuda artı değer katmakla beraber insan gücüne bağımlı ve hatalara açık bir kontrol sisteminden çok daha verimlidir.

PDKS Sistemi Kurulumu

İlk olarak personelin giriş çıkış yapacağı noktalar belirlenir. Belirlenen noktalara personel takibi için kullanılacak cihaz monte edilir. Personel takibi için kart okuyucu terminal, parmak izi okuyucu terminal yada yüz tanıma terminali kullanılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta sistemin kullanılacağı sektörün içeriğidir.

pdks-programi

Örnek verecek olursa deri sektörüyle uğraşan bir işletmede kimyasallardan dolayı personelin parmaklarındaki aşınmalardan parmak izi okuyucu cihaz kullanılamaz.

Sistemde yüz tanıma terminali kullanılacaksa terminalin okuyucu kamerası güneşe doğru baktırılmamalıdır, kamera güneşe doğru bakarsa yüz okuma başarısı sağlayamaz.

İkinci işlem olarak personel kontrol yazılımı işletmedeki takibin yapılacağı bir bilgisayara kurulmalıdır.

pdks-yazilim

Lisanslı bir program kullanılacaksa kurulan personel devam takip programı lisanslanmalıdır.Personel devam kontrol yazılımı sayesinde personel maaşı ve fazla mesai hesaplanabilmektedir. Demo programlarda bir çok özellik kısıtlamalıdır. Pdks programı ayarlarına girilip okuyucu terminal tanıtılmalıdır. Sistemde kullanılan terminal ile bilgisayar arası haberleşmede farklı seçenekler kullanılabilir.

1- Yerel ağ ile haberleştirme : PDKS Programının kurulu olduğu bilgisayar ile personel girişini kontrol eden terminal aynı yerel ağ üzerinden haberleştirilerek kullanılabilmektedir. Parmak izi okuyucu cihaz network bağlantısı programın kurulu olduğu bilgisayarla aynı network ağı üzerine bağlanır bu şekilde cihaza yerel ip adresi tanımlanarak pdks programı ile parmak izi okuyucu terminal haberleştirilmiş olunur.

2- İnternet üzerinden haberleştirme : Parmak izi okuyucu terminal Personel devam kontrol yazılımının kurulu olduğu bilgisayardan farklı bir noktada ise, parmak izi okuyucu cihaza internet bağlanmalıdır. Cihazın bağlı olduğu modem ayarlarına girilerek terminal için gerekli olan port numarası okuyucu terminalin yerel ip adresine yönlendirilir. Programın ayarlarına girilerek cihaz tanımlama bölümünde parmak izi okuyucu terminalin bağlı olduğu modemin dış ip adresi ve kullandığı port numarası girilerek cihaz haberleşme bağlantısı sağlanır. Cihazdan her istenildiğinde giriş çıkış bilgileri internet üzerinden alınabilir. Bu bağlantı şeklinde kart okuyucu yada parmak izi okuyucu terminalin bağlı olduğu modemin ip adresi sabit olmalıdır. Bu bağlantı tipi birden çok şubesi bulunan işletmelerde çok kullanılır. Merkezdeki pdks programından şubelerdeki parmak izi okuyucu cihazlara internet üzerinden bağlanılarak personel giriş bilgileri alınabilir.

3- RS 232 Kablo haberleştirme : Okuyucu terminal üzerinde RS232 bağlantısı mevcut ise terminal bilgileri programın kurulu olduğu bilgisayarın yanına götürülerek ara bağlantı kablosu ile bilgiler cihaz içerisinden alınabilir. Bu zahmetli bir iştir internet yada network hattının olmadığı yerlerde kullanılır.

4- USB flash disk ile haberleştirme : Bir çok parmak izi okuyucu terminalin flash disk desteği bulunmaktadır. Parmak izi okuyucu terminalin usb girişine takılan flash diske cihaz içerisindeki giriş çıkış bilgileri aktarılır. Aktarılan bilgiler personel takip yazılımının kurulu olduğu bilgisayara takılarak veriler programın veri tabanına işlenir.

Hakkımda Ümit ÖZALP

1982 İstanbul doğumlu. 1999 yılında sektörün öncü firmalarından Senkron Güvenlik Sistemlerinde teknisyen olarak işe başladı. Şuan özel sektörde bayi eğitim ve teknik servis sorumlusu olarak görev yapmakta aynı zamanda Bilgi Teknolojileri Eğitim Kurumunda güvenlik sistemleri kursu eğitmeni

İlginizi çekebilir

Merter alarm servisi

Yaşamakta olduğunuz alarm sistemi arıza ve sorunları için firmamızdan Merter alarm servisi hizmeti alabilirsiniz. Firmamız bir çok farklı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.