Sabit ip adresi olmadan dvr izleme

Sabit ip adresi olmadan güvenlik kamerası izleme nasıl yapılır, P2P dvr kayıt cihazı, dinamik ip ile kamera izleme, sabit ip olamadan güvenlik kameralarının cepten izlenmesi.

Günümüzde satılan yeni dvr kayıt cihazlarında güvenlik kamerası görüntülerini internet üzerinden izlemek için sabit ip adresine ihtiyaç duyulmamaktadır.İnternet servis sağlayıcılarının ip sabitleme ücretlerini aylık 12 tl civarına çıkartmalarından sonra sabit ip olmadan izletme imkanı sağlayan dvr kayıt cihazları tercih edilmektedir. Bu yazımda P2P özelliğe sahip dvr cihazların çalışma mantığını anlatmak istedim.

P2P ( bulut ) üzerinden izleme sistemleri olmadan önce güvenlik kamerası kullanıcıları, internet üzerinden yada cep telefonundan kameraları izlemek için sabit ip adresi almaları gerekmekteydi. Sabit ip adresi ile birlikte dvr bağlı olduğu modem ayarlarında port yönlendirme işlemi yapılarak kameraların internet üzerinden izlenmesi sağlanmaktaydı. 2 – 3 yıl öncesine kadar ip adresinin sabitleme ücreti 3 tl gibi küçük bir rakam iken günümüzde hizmet sağlayıcılar ip adresi sabitleme işlemi için aylık  13 tl gibi bir rakam faturaya ekstra yansıtmaktadır. Uzun vadede bakıldığı zaman aylık 13 tl ciddi rakamlara tekabül etmekte olup kullanıcıya ciddi bir maliyet yansıtmaktadır.

Günümüzde üretilen hd dvr kayıt cihazlarında sabit ip olmadan izleme özelliği mümkün olup yeni nesil bütün dvr kayıt cihazlarında P2P izleme deteği bulunmaktadır.

P2P özellikli bir dvr kayıt cihazında QR kod okutularak başka hiçbir ayar yapmadan kameraların cep telefonundan yada bilgisayar üzerinden izlenmesi mümkündür. 

Cep telefonundan kamera izleme için kullandığınız programa cihazın seri numarasını (QR kodunu ) okutarak kameralarınızı izlemeye başlayabilirsiniz.

P2P izleme sisteminde görüntüler sabit ip adresi ile izlemeye göre biraz daha yavaş gelmektedir. 

Sabit ip gerektirmeyen dvr kayıt cihazları fiyatları 

 

Hakkımda Ümit ÖZALP

1982 İstanbul doğumlu. 1999 yılında sektörün öncü firmalarından Senkron Güvenlik Sistemlerinde teknisyen olarak işe başladı. Şuan özel sektörde bayi eğitim ve teknik servis sorumlusu olarak görev yapmakta aynı zamanda Bilgi Teknolojileri Eğitim Kurumunda güvenlik sistemleri kursu eğitmeni

İlginizi çekebilir

Elegance DVR Admin Şifre Resetleme Hizmeti

Elegance marka dvr kayıt cihazı şifre resetleme, TD1004ım dvr şifre, TD1008ım dvr şifre Şifre,TD1016ım dvr …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.