Speed Dome Kamera Montajı, Speed Dome Kamera Ayarlarının Yapılması

Bu yazımızda hareketli kamera olarak da adlandırılan speed dome kamera ayarlarını anlatıcaz. Speed Dome kamera ayarlarının yapılması bir çok güvenlik sistemi kurulumu yapan kişilerin takıldığı noktalardır. Speed dome kamera kurulumunda dikkat edilmesi gereken bazı detaylar vardır. Standart güvenlik kamerasının aksine speed dome kameraları çalıştırmak daha zordur.

Speed dome kameralarda kullanılacak kablo tipi : 

Speed dome kameraların çalıştırılması için merkezle kamera arasına kısa mesafelerde 4+1 cctv kablo uzun mesafelerde RG 6 anten kablosu kullanılması gerekmektedir. Hareketli kameranın çalıştırılabilmesi için 1 adet görüntü, 2 adet data, 2 adet besleme ucuna ihtiyaç vardır.

cctv_4+1

Speed dome kamera adaptörü ;

Kamera besleme adaptörü genellikle speed dome güvenlik kamerası ile birlikte verilmektedir.Kablo mesafesi 10 mt yi geçer ise kamera besleme adaptörü dvr kayıt cihazı takılı olduğu nokta yerine kamera altına takılmalıdır. 10 metre mesafeden sonra kamera çalışmıyabilir.

speed_dome_kamera_adaptörü

Speed Dome kameranın çalıştırılması ;

Kameranın enerjisi verildikten sonra, kamera kendi etrafında tur atmaya başlar. Bu kameranın ilk çalıştırmada tüm fonksiyonlarının düzgün çalıması kontrol etmesi içindir. Kamera ilk çalıştırıldığında ekrana adres ve protokol bilgisini getirir. Bu bilgiler çok önemlidir. Eğer ekrana adres ve kamera bilgisi gelmiyor ise ( bazı kameralarda bu özellik yoktur ) adres ve protokol bilgisi için kamera içerisindeki dip swich ayarlarına bakılmalıdır.Aynı yerde birden fazla speed dome kamera takılacak ise kamera üzerindeki adres ayarlarından tüm kameralar adreslenmelidir.

hyundai_speed_dome_4

Speed dome güvenlik kamerasının kontrol edilmesi ; 

Kameranın kontrolü için speed dome kamera kontrol kılavyesi yada dvr kayıt cihazı kullanılabilir. Speed dome kamera kontrol kılavyesi ile kontrol edilecekse kameranın RS485 data uçları kIlavyediki RS485 data giriş uçlarına bağlanmalıdır. Bir kontrol kılavyesi ile 120 adet speed dome kamera kontrol edilebilir. Data uçlarında + ve – kutuplar bulunur ve doğru bağlanmalıdır. Kılavyeye birden fazla kamera rs485 data ucu paralel olarak bağlanabilir.

speed_dome_baglanti_2

Speed dome kamera DVR Kayıt cihazı ile kontrol edilecek ise kameranın RS485data uçları dvr kayıt cihazındaki RS485 giriş uç  larına bağlanmalıdır.

FJD-2308_speed_dome

Sped dome kameraya enerji velidikten sonra kontrol edilecek cihaz ile kamera protokol ve baund rate ayarlarının yapılması gerekir.

Kameramızın haberleşme protokolünü ve baundrate hızını bilmeliyiz. Eğer bilmiyorsak kamerayı kapatıp açtığımızda bir çok kamerada açılış ekranında adres numarası , haberleşme protokolü ve baundrate hızı yazar. Eğer yazmıyor ise kamera üzerindeki dip swich ayarlarından görebiliriz.

Kameramızın haberleşme hızı ve haberleşme protokolünü öğrenip kamerayı kontrol ediceğimiz cihazın haberleşme protokolü ve haberleşme hızını aynı yaptığımız an kamerayı kontrol etmeye başlayabiliriz.

speed_dome_kamera_ptz_ayarı

Speed dome kamera preset ( otomatik dönme ) ayarları ;

Speed dome kameralarda nokta tanımlama ve o noktalarda otomatik tur atma özelliği vardır. Bu özelliği kullanmamız için kameraya preset noktası tanımlamamız gerekir.

Kontrol kılavyesi ile preset noktası tanımlama : İlk önce kameramızı tanıtmak istediğimiz görüş açısına getiriyoruz. Kamera istediğimiz görüş açısına geldiğinde kılavye üzerinde bulunan prest düğmesi ile kayıt ediyoruz.

Örnek 1 nolu preset noktasını kaydetmek için  speed dome kamerayı istediğimiz noktaya getirip önce 1 e sonrada preset tuşunu basıyoruz, ekranda save preset diye bir yazı çıkıyor. Böylece birinci preset noktamızı kaydetmiş oluyoruz. bu şekilde kameranın otomatik olarak dönmesini istediğimiz tüm noktaları sırayla kaydediyor.

Kaydettiğimiz noktaları kontrol etme ve görmek için priview komutuyla çağırmamız gerekiyor .Tanımlı noktayı görmek için nokta numarası ve devamında kılavye üzerinde bulunan priview tuşuna basmalıyız.

Beşinci nokta için 005 / priview  tuşuna bastığımızda kamera tanıttığımız 5 nolu preset noktasını gösterir.

Tüm noktalar ayarlandıktan sonra kamera menüsüne girip tour ayarlarında preset noktalarını kaydediyoruz. Çoğu speed dome kamerada menü giriş komutu 95 dir. Kamera menüsüne girmek için klavyeden yada dvr kayıt cihazı ptz kontrol menüsünden 95 tuşlanır ve call ( preview ) seçeneğine basılır. Kamera menüsüne girdiğinizde ekrana gelen seçeneklerde TOUR menüsüne girip ayarladığımız preset noktalarını ve noktalarda kaç saniye kalacağını ayarlamamız gerekir.

Preset noktalarını tour menüsünde kaydettikten sonra kameranın otomatik olarak preset noktalarını dönmesi için gerekli olan başlatma komutunu giriyoruz.

Örnek verecek olursak Fujitron FC-V918 Model speed dome kamerada tour başlatma komutu 142 dir. Kameranın preset noktalarını dolaşmaya başlaması için klavyeden yada dvr kayıt cihazı ptz kontrol menüsünden 142 tuşlanır ve call ( preview ) seçeneğine basılır. Kamera otomatik olarak tanımlı noktaları dönmeye başlar.

 

Hakkımda Ümit ÖZALP

1982 İstanbul doğumlu. 1999 yılında sektörün öncü firmalarından Senkron Güvenlik Sistemlerinde teknisyen olarak işe başladı. Şuan özel sektörde bayi eğitim ve teknik servis sorumlusu olarak görev yapmakta aynı zamanda Bilgi Teknolojileri Eğitim Kurumunda güvenlik sistemleri kursu eğitmeni

İlginizi çekebilir

Elegance DVR Admin Şifre Resetleme Hizmeti

Elegance marka dvr kayıt cihazı şifre resetleme, TD1004ım dvr şifre, TD1008ım dvr şifre Şifre,TD1016ım dvr …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.