Termal Etiket Nedir?

Termal etiketler başarılı işletmelerin ayrılmaz bir parçasıdır. Bu etiketleme türü, bir işletmenin faaliyetlerinin her aşamasında depolama, envanter ve ürün bilgileri dahil olmak üzere çok çeşitli etiketleme gereksinimlerinden sorumludur. Kaliteli termal etiketlemeye yatırım yapan şirketler, yaş testine ve maruz kalmadan bağımsız olarak zamana dayanan uzun ömürlü, dayanıklı etiketler bekleyebilirler.

Etiketleme konusunda seçeneklerini araştırmaya başlayan şirketler için, termal etiket kullanmanın faydalarını anlamak önemlidir.

Burada verilen bilgileri göz önünde bulundurun ve termal etiketleri özel ihtiyaçlarınız için nasıl kullanabileceğinizi öğrenin.

Temeller

Termal etiketler çok temel bir gereksinim sağlamaktan sorumludur, ancak bir işletmenin düzgün çalışması için inanılmaz derecede önemlidir. Ürünün ayrılmaz bir parçası olmasalar da, her ürünün doğru şekilde işaretlendiğinden, organize edildiğinden ve alındığından ve gönderildiğinden emin olmak için perde arkasındaki elektir.

Şirketler, her bir ürüne net ve doğru bilgilerin eklenmesini sağlamak için ofis, depo ve nakliye bölümlerinde termal etiketler kullanır.

Termal Etiket Türleri

Yaygın olarak kullanılan iki tür termal etiket vardır: Doğrudan Termal Etiketler ve Termal Transfer Etiketleri. Her iki stil de isteğe bağlı uygulamalar için idealdir ve gerekli görüntüleri oluşturmak için ısı kullanır.

Bu etiketler arasında, nasıl yapıldıkları ve etiketlemek için en iyi ne tür öğelere uygun oldukları dahil olmak üzere birkaç önemli fark vardır.

Doğrudan Termal Etiketler

Doğrudan Termal Etiket yazıcıları, doğrudan termal ortamı etkinleştiren termal baskı kafasına ısı uygulayarak çalışır. Doğrudan Termal Etiketler, ısıya duyarlı bir malzemeden yapılmıştır ve daha sonra görüntüyü oluşturmak için ısının uygulandığı yere etiketi karanlık hale getirir.

Bu tür bir etiketle, mürekkep, toner veya şerit gerekmez.

Doğrudan Termal Etiketlerin bir sınırlaması, çizilmeye karşı dayanıklı olmadıkları ve parlak ışığa veya aşırı sıcağa maruz kaldıklarında renk kontrastını kaybetmeye başlayacaklarını ve bu da okumayı zorlaştıracaklarıdır. Görüntünün etiketin içinden çekilmesi gerektiğinden, beyaz veya pastel dışındaki etiketlerin kullanılması önerilmez. Genellikle bir nakliye etiketi gibi kısa süreli kullanım için ve sağlık endüstrisi gibi, şeritsiz yazdırmayı tercih eden şirketler için en iyi şekilde kullanılırlar.

Doğrudan Termal Etiketlerin örnekleri makbuzları, nakliye etiketlerini, ad etiketlerini, barkodları ve pasoları içerir.

Termal Transfer Etiketleri

Doğrudan Termal Etiket ve Termal Transfer Etiketleri arasındaki temel fark, Termal Transfer Etiket Yazıcılarının baskı için bir şerit gerektirmesidir. Görüntüyü bir balmumu veya reçine şeridinden etikete aktaran termal baskı kafasına ısı uygulanır.

Termal transfer etiket görüntüleri dayanıklı ve çizilmeye karşı dayanıklıdır, bu da uzun ömürlü olması gereken veya çeşitli elementlere maruz kalacak etiketler için onları çok daha ideal kılar. Daha dayanıklı bir uygulama için, çok uzun ömürlü bir etiket için kâğıttan ziyade Bi-OrientedPolipropylene, BOPP termal etiketleri yapılabilir.

Etiketler, pastel renklerden flüoresanlara kadar geniş bir renk yelpazesinde bulunmakta olup ürün tanımlaması veya depo uygulamaları için yardımcı olabilir. Görüntünüzün siyah dışında bir şeye gereksinim duyuyorsanız Termal Transfer Şeritleri de çeşitli renklerde bulunur.

Termal transfer etiketlerine örnek olarak envanter tanımlama (barkodlar) ve laboratuvar örnekleri ile dış mekan ve dondurucu uygulamaları dahildir.

Termal Etiketinizi Seçme

İşletmenizin ihtiyaçları için hangi tür termal etiketlerin en iyisi olduğundan hala emin değilseniz, daha eğitimli bir karar vermenize yardımcı olacak bu ana özellikleri göz önünde bulundurun.

Gereksinimler

Bir termal yazıcı satın almadan önce, gereksinimlerinize uyacağından emin olun. Öncelikle Termal Transfer (uzun süreli kullanım) veya Doğrudan Termal (kısa süreli kullanım) gerekip gerekmediğine karar verin. Hangi boyutta etiketi yazdırmanız gerekiyor? 4” boyutuna kadar baskı yapan küçük bir yazıcı mükemmel bir seçim olabilir, ancak çeşitli boyutlarda baskı almanız gerekiyorsa, bir yazıcı seçerken bunu dikkate alın. Bir günde / haftada ne kadar etikete ihtiyacınız olacak? Yüksek miktarda etiket kullanıyorsanız, geniş bir etiket rulosuna sahip daha büyük bir yazıcı daha iyi bir seçenektir.

Bu iki termal etiket seçeneği arasından seçim yapmadan önce, işletmeler ana etiketleme ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmalıdır. Kısa ömürlü etiketler gerektiren bir işletme kesinlikle doğrudan termal etiketleri düşünmek isteyecektir, ancak dayanıklı, uzun ömürlü etiketler uygulamak isteyen bir şirket daha güçlü bir seçeneğe ihtiyaç duyacaktır.

Maliyet

Termal Transfer yazıcılar genellikle Direct Thermal yazıcılardan daha pahalıdır. Bununla birlikte, Termal Transfer yazıcıları gerekirse şerit olmadan Doğrudan termal ortamlara da yazdırabilir.

Doğrudan Termal etiketler, genellikle Termal transferden biraz daha pahalıdır, ancak Ribbonun ek masrafına sahip değildir.

Termal Transfer Yazıcılarının yaşam ömrünün artması, genellikle bu tasarımı daha pahalı ancak potansiyel olarak daha uzun ömürlü bir yazıcıya yatırım yapmak isteyen şirketler için daha cazip bir seçenek haline getirir.

“Doğrudan Termal” ve “Termal Transfer”  Ribon Arasındaki Fark?

Doğrudan Termal yazıcı, etiket görüntüsünü üretmek için her noktayla temas eden alanı karartanözel olarak üretilmiş birtermal etiketiçindeki kimyasal bir kaplamayı etkinleştirmek için baskı kafasındaki noktalardan gelen ısıyı kullanır. Bir termal transfer baskı kullanan termal şerit:

Termal transfer şeridi, bir yüzünde renkli bir pigmentle kaplanmış saydam plastik (PE) bir film veya en çok siyah (birçok renk mevcut olmasına rağmen) “mürekkep” tir.Baskı gereksinimlerine bağlı olarak, kaplama balmumu, reçine veya her ikisinin bir karışımı kullanılarak formüle edilebilir. Termal transfer şeridi, kaplamalı tarafı etiket yüzeyine bastırılmış halde termal baskı kafasının üzerinden geçer. Her noktanın ürettiği ısı enerjisi, pigmentin taşıyıcı filmden geçmesine ve etiket yüzeyine yapışmasına neden olur.

Baskı kafasını oluşturan eleman noktaları, hem etiket hem de şerit aynı anda geçtiğinden, yazıcı tarafından elektronik olarak ısıtılır ve hızlı bir şekilde soğutulur. Şerit, etiket ve yazıcının doğru eşleşmesiyle saniyede 300mm ve daha yüksek hızlara ulaşılabilir.

FlatHead ve Near-Edge Baskı Kafaları Nedir?

İki tür baskı kafası vardır: “Düz” ve “Yakın Kenar” ve böylece iki tür termal şerit vardır.Her bir teknolojinin kendi başına başka bir makaleyi hak eden faydaları vardır.Biri açıklama yapılmaksızın diğerinden “daha ​​iyi” değildir, ancak şunu söylemek yeterli: Termal transfer yazıcınızı doğru termal transfer şeridi ile eşleştirmeniz gerekir!Örneğin, tüm Zebra yazıcıları düz baskı kafaları kullanırken, TEC gibi diğerleri yakın kenarı kullanır.

AveryDennison ve diğerleri her iki türü de içeren bir dizi etiket yazıcı üretmektedir, bu nedenle yanlış şeridi satın almadan önce makinenizde hangi kafanın bulunduğunu bilmek önemlidir.Düz uçlu bir şeridi yakın uçlu bir yazıcıda veya tersi yönde kullanmak yazıcıya zarar vermez, ancak çok kabul edilebilir sonuçlar alamazsınız.Yine de dikkat etyanlış şerit türünü kullanarak baskı kalitesini artırmak için baskı kafası sıcaklığını artırarak ve kafa basıncını aşırı derecede artırarak baskı kafası ömrünü önemli ölçüde azaltabilirsiniz!Baskı kafaları ucuz olmadığı için yanlış bir ekonomi vardı.

Zamanla, termal baskı kafaları sonunda yıpranacaktır ve “nokta” nın her bir elemanının çalışması durduğunda bunu fark edeceksiniz, çizgilerin görünümü (aslında, yazdırılmayan çizgilerin doğru olması) giderek daha kötüleşecektir.Noktalar ampullere benzer – bir gün biri çalışmayı bırakacak ve daha sonraları başarısız olma eğiliminde olacaktır.Bununla birlikte, yazdırılan çıktının bir karışıklık veya daha da kötüsü göründüğü kadar eksik olmadıkça, barkodun okunabilirliğini etkileyen çok fazla eksik olmadıkça “aşağı” tuhaf bir nokta ile yazdırmaya devam etmek oldukça iyidir.

Termal Transfer Yazıcınız için Doğru Şeridi Seçme

Son zamanlarda, dayanıklı etiketlerden ve bunları özel uygulamalar için nasıl elde edeceğimizden bahsettik. Ana yollardan biri, termal transfer yazıcınız için doğru şerit tipini seçmektir .

Bir inceleme olarak, termal transfer yazıcılarının çalışma şekli, ısı uygulandığında kimyasal olarak etiketin substratına aktarılan karbon bazlı bir şerit kullanmaktır.

Uygulamanız için doğru şerit tipini seçmek son derece önemlidir.

İşte nasıl yapılacağı!

Şerit Çeşitleri ve Formülleri

Genel olarak, termal transfer şeritleri üç farklı formülasyonda gelir (şerit mürekkep): 

İçeriklerin hepsinin belirli kullanımları vardır. Renk için karbon, rengi stabilize etmek için balmumu ve dayanıklılık için reçine kullanırsınız.

Doğru Şerit Nasıl Seçilir  

Uygulamanız için en iyi şeridi seçmek için, şerit kompozisyonunu ve özelliklerini değerlendirmeniz gerekir.

Her bir formülasyon hakkında daha fazla bilgi edinmek, neden bunları seçmek istediğinizi ve

Hakkımda Ümit ÖZALP

1982 İstanbul doğumlu. 1999 yılında sektörün öncü firmalarından Senkron Güvenlik Sistemlerinde teknisyen olarak işe başladı. Şuan özel sektörde bayi eğitim ve teknik servis sorumlusu olarak görev yapmakta aynı zamanda Bilgi Teknolojileri Eğitim Kurumunda güvenlik sistemleri kursu eğitmeni

İlginizi çekebilir

Merter alarm servisi

Yaşamakta olduğunuz alarm sistemi arıza ve sorunları için firmamızdan Merter alarm servisi hizmeti alabilirsiniz. Firmamız bir çok farklı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.