Video Balun Nedir ? Kamera Sistemlerinde Video Balun Bağlantısı

Güvenlik kamerası görüntüsünü cat5 kablo ile aktarmak için video balun cihazı kullanılır. Video balun sistemleri aktif video balun, pasif video balun olarak ikiye ayırabilir. Aktif video balun lar uzun kablo mesafelerinde kamera görüntüsünü aktarmak için kullanılır. Pasif video balun cihazları kısa kablo mesafelerinde kullanılır.

video_balun

Video Balun Sistemlerinin Avantajları 

Güvenlik kamerasının takılacağı nokta birbirine yakın birden fazla kamera var ise video balun kullanmak avantajlıdır. Cat 5 kablo içerisinde bulunan 8 damar ile 4 farklı kameranın görüntüsü tek bir kablo ile merkeze aktarılabilir.

pasif_video_balun_sistem

Kablo mesafemiz 80 metreyi geçmiyor ise pasif video balun aktarıcı ile kamera görüntüsünü dvr kayıt cihazına aktarabiliriz. Kablo mesafesi 80 metrenin üzerinde ise aktif video balun cihazı kullanmamız gerekir. Aktif balunlar ile 2000 metreye kadar kamera görüntüsü cat6 kablo ile aktarılabilir. Aktif balunlar dc 12 volt ile çalışır. Kamera beslemesinden alınan paralel bir kablo ile ekstra kablo çekmeden aktif balunu besleyebilir. Balun sistemi kullanılacak ise cat kablo ile birlikte kamera besleme kablosuda çekilmelidir.

Video Balun Bağlantısı 

video_balun_bağlantısı

Video balunlar  alıcı ve verici olmak üzere iki parçadan oluşur. Kamera arkasına hangisini taktığımız önemli değildir. Satın aldığımız video balunlardan bir tanesini kamera arkasına, diğerini dvr arkasına takmamız gerekir.Merkezden çektiğimiz cat5 kablo içerisindeki iki damarı kamera yanın taktığımız balun üzerindeki + / – data girişlerine bağlarız. Dvr kayıt cihazı tarafına koyduğumuz balunun  + / – doğru olacak şekilde kamera arkasında bağladığımız renk kabloları balunun data girişlerine bağlayarak kamera görüntüsünü alabiliriz.

Aktif  video balun bağlantısında balun cihazına dc 12 volt besleme verilmesi gerekir. Video balun sistemlerinde taktığımız güvenlik kameralarını beslemek için kamera besleme kablosu çekmemiz gerekir. Piyasada görüntüyle birlikte 12 volt kamera beslemesinide aktaran balun cihazları vardır, fatak çok sağlıklı çalışmamaktadır. Benim tavsiyem görüntü ile birlikte beslemeyi aktaran balunları kullanmayın.

Müşteri Hizmetleri 

08508406904 – info@genesisguvenlik.com

Hakkımda Ümit ÖZALP

1982 İstanbul doğumlu. 1999 yılında sektörün öncü firmalarından Senkron Güvenlik Sistemlerinde teknisyen olarak işe başladı. Şuan özel sektörde bayi eğitim ve teknik servis sorumlusu olarak görev yapmakta aynı zamanda Bilgi Teknolojileri Eğitim Kurumunda güvenlik sistemleri kursu eğitmeni

İlginizi çekebilir

Elegance DVR Admin Şifre Resetleme Hizmeti

Elegance marka dvr kayıt cihazı şifre resetleme, TD1004ım dvr şifre, TD1008ım dvr şifre Şifre,TD1016ım dvr …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.