DVR Kayıt Cihazı Yerel Ağ Ayarları Yapılması

Merhaba bu konumuzda dvr kayıt cihazlarında yerel ağ üzerinden izleme yapılması anlatıcaz.

Görüntü nakli yapılmasında ilk kural kayıt cihazınına ilk olarak yerel ağdan bağlanılmasıdır. Eğer cihaza yerel network ağından bir pc aracılığıyla bağlanamıyorsak uzak izleme yapamayız. Yerel ağdan kamera görüntülerini izleyebilmek için yapılması gereken işlemleri daha önce bu işi yapmamış birinin anlayacağı en basit şeekilde anlatmaya çalışacağım;

1- DVR Kayıt cihazımızın ethernet girişine network kablomuzu  takıyoruz. Kablonun diğer ucu modeme yada modeme bağlı bir switche takılmalır. DVR network girişi üzerinde bulunan biri yeşil diğeri sarı ufak ışıklar var bu iki ışık yanıp yanıp sönmedilidir. Eğer yanmıyorsa kabloda yada soketlerde bir sıkıntı var demektir.

2- Aynı networke bağla bir bilgisayardan ağın ip bilgilerini öğrenmemiz gerekiyor. Bunun için bilgisayarımızda bulunan arama bölümüne cmd yadıp gelen cmd seçeneğinıi tıklıyoruz.

ip_bulma

 

3- Açılan CMD ekranına  ” ipconfig ” yazıp enter tuuna basıyoruz

ip_bulma_adresi_bulma_

4- Ekrana bilgisayarımızın ağ yapılandırması geliyor. Gelen ağ yapılandırma bilgilerine göre dvr kayıt cihazımızın network ayarları menüsüne girip gerekli olan ayarları yapıyoruz.

İp V4  adresi = Bilgisyarımızın ip adresini gösteriyor. Bu ip ile aynı olmayan bir ip adresini dvr kayıt cihazına ip adresi olarak tanımlıyacaz. Örnek olarak dvr kayıt cihazımıza 192.168.1.55 verebiliriz.

Alt Ağ Maskesi = DVR kayıtcihazı alt ağmaskesi ile aynı değerlerde olacak. DVR kayıt cihazınada 255.255.255.0 girilecek.

Varsayılan Ağ Geçidi ( Gateway) = Bu ip aynı zamanda modemimizin ayarlarına giriş sayfasının adresidir. DVR kayıt cihazı ağ geçidi adresine burada yazan ip adresini yazıcaz.

ip_bulma_adresi_bulma-2

DVR tarafını inceliyecek olursak

dvr_ip_ayari

 

Bu ayarları yapıp kaydediyoruz.

5- Ağa bağlı bilgisayarımızda yeni bir internet explorer sayfası açıyoruz. Bazı eski sürün dvr lar sadece bu tarayıcıyı desteklemektedir. Bundan dolayı explorer ile test ediyoruz.

Adres çubuğu kısmına dvr kayıt cihazına verdiğimiz ip adresini yazıyoruz.

dvr_ip_ayari-2

 

6- İp adresini yazdığımızda ekran cihazımızın arayüzü gelmesi gerekiyor. Bilgisayardan kayıt cihazını ilk kez izleyeceksek dvr kayıt cihazı izleme için gerekli olan activex programını bilgisayarımıza indirmek istiyecektir. İzin vermeden önce explorer tarayıcımızın izin ayarlarını yapmamız gerekmektedir, bu ayarı yapmazsak programı yükleyemeyiz.

activex

Explorer activex ayarlarının yapılması

Tarayıcımızn ayarlar bölümündeki “internet seçenekleri “menüsüne giriyoruz

activex_ayarlari_

 

Karşımıza gelen sayfada  “Güvenlik Bölümü” ne girip ” Güvenilir Siteler ” seçeneğini açıyoruz.Güvenlik düzeyini “Varsayılan Düzey olarak belirleyip düzey ayarını en düşüğe getiriyoruz. “Siteler menüsüne tıklayıp dvr kayıt cihazı ip adresimizi güvenilir sitelere ekliyoruz.

activex_ayarlari

 

Siteler bölümünde ” Bu bölgedeki tüm sitelerden sunucu doğrulaması iste  seçeneğini iptal ediyoruz. Adres kısmına dvr ip adresimizi yazıyoruz. ( otomatikte yazılı olabilir) Sağ taraftaki ekle seçeneğine basıp  ” Kapat ” ı tıklıyoruz. Sasyfa kapandığında ” Uygula ” ve  ” Tamam ” a tıklıyoruz. Böyle dvr ip adresimiz güvenilir sitelere eklemiş olduk. Artık izlemek için gerekli olan activex i yüklemeye izin verebiliriz.

Activex yükledikten sonra sayfamızı yenililememiz gerekmektedir. Sayfayı yenilediğimizde karşımıza kayıt cihazının kullanıcı giriş ekranı gelir. Yetkili kullanıcı adı ve şifreyi girerek kameraları izlemeye başlayabiliriz.

dvr_ip_ayari-3

Yeni nesil dvr kayıt cihazlarında port yönlendirme yapmadan güvenlik kameralarının cep telefonundan izlenmesi mümkündür. Sizde eski dvr kayıt cihazınız yerine sabit ip ve modem port açma işlemi gerektirmeyen yani nesil HD DVR kayıt cihazı alarak basit bir şekilde kameralarını telefondan , tabletten yada bilgisayardan izleyebilirsiniz.

Sabit ip gerektirmeyen dvr kayıt cihazları fiyatları 

 

Hakkımda Ümit ÖZALP

1982 İstanbul doğumlu. 1999 yılında sektörün öncü firmalarından Senkron Güvenlik Sistemlerinde teknisyen olarak işe başladı. Şuan özel sektörde bayi eğitim ve teknik servis sorumlusu olarak görev yapmakta aynı zamanda Bilgi Teknolojileri Eğitim Kurumunda güvenlik sistemleri kursu eğitmeni

İlginizi çekebilir

Elegance DVR Admin Şifre Resetleme Hizmeti

Elegance marka dvr kayıt cihazı şifre resetleme, TD1004ım dvr şifre, TD1008ım dvr şifre Şifre,TD1016ım dvr …

2 yorum

  1. Dvr cihaz için verdiğiniz bilgilere göre zte modemimle ağ üzerinden görüntü alabilmekteyim teşeklür ederim
    Fakat dışarda internet üzerinden sabit ip numaram olmasına rağmen aynı ayarlarla görüntü alamıyorum dvr cihazın kendi özel mobil yazılımı var bunun için modemde extra bir ayarmı yapmalıyım şimdiden teşekkür ederim
    Dvr cihazım hikvision
    Modem zte h168n

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.